Srdce by se jistě zastavilo každému milovníkovi přírody, který by spatřil preparovaná zvířata, která se nyní nacházejí na kladenském ředitelství policie. O to smutnější na všem je, že vzácné živočichy otrávili nebo postříleli a poté si nechali do své soukromé sbírky vycpat dva dlouholetí myslivci ze Slánska. Některé exempláře upytlačili pro zisk. Způsobenou škodu policie ještě upřesňuje. Podle odborníků je ale z pohledu ochrany přírody nevyčíslitelná.

Podle vyjádření mluvčí policie Jany Šteinerové je zadrženým mužům kolem padesáti let. „Jsou podezřelí z pytláctví a neoprávněného nakládání s chráněnými a volně žijícími živočichy, za což jim hrozí až pět let vězení,“ informovala mluvčí.

Co také upytlačili:
krahujce obecné
jestřáby lesní
sovy pálené
výry velké
motáky pochopy
ledňáčky
veverky obecné
vydry říční

Myslivce–pytláky se policistům podařilo vypátrat v souvislosti s vyšetřováním jiné trestné činnosti. Jejich telefony byly odposlouchávány a k překvapení kriminalistů se v nich objevily informace o chystaném zabíjení ohrožených zvířat.

Jak Kladenskému deníku sdělil kriminalista Miroslav Linhart, který se na vyšetřování celého případu podílí, zmínění dva muži především opeřence lovili legálně drženými mysliveckými zbraněmi, jiné pak otrávili pomocí návnad.

„Není vyloučeno, že se počet podezřelých osob ještě rozšíří. U některých upytlačených zvířat je totiž trestné i to, že je má někdo vypreparované doma, tak jsou vzácní,“ poznamenal kriminalista s tím, že část svých úlovků si myslivci nechávali vycpat v regionu, jiné odváželi k preparaci na Moravu.
Pole jejich působnosti bylo přitom poměrně široké. Například vydry říční jezdili pytlačit do šumavského národního parku, vzácné výry velké zase zabíjeli v křivoklátských lesích. Přitom cenu každé vydry říční lze podle odborníků odhadnout zhruba na šedesát tisíc korun.

Rozhořčení nad chováním svých kolegů neskrýval okresní předseda myslivců Vladimír Moravec. „O celé události vím jen z doslechu. Od takového jednání se samozřejmě plně distancujeme. Je to zneužití práce myslivců, kterých je na Kladensku a Slánsku přibližně sedm set. Když dva z nich provedou takovou nehoráznost, zdiskredituje to v očích veřejnosti i ty, kteří pracují poctivě,“ vyjádřil se Moravec. Zároveň dodal, že se s podobným případem ještě nesetkal.

Policisté oba odhalené pytlačící myslivce vyšetřují na svobodě. Při domovní prohlídce jim zabavili kromě jejich zbraní i přibližně třetinu nejvzácnějších exponátů, tedy asi sto padesát kusů. U dalších nelze jednoznačně prokázat pytláctví, třeba u vycpané kočky domácí.

A jaký bude osud zabavených exponátů? „Rádi bychom, aby tato opravdu unikátní sbírka zůstala kompletní Jednali jsme zatím předběžné se zástupci ochranářů přírody a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových, jemuž pravděpodobně vypreparovaní živočichové propadnou, zda by nemohla být v budoucnu využita například pro ekologickou výchovu,“ naznačil kriminalista Miroslav Linhart.