Beroun má aktuálně pouze tři informativní radary, které ukazují rychlost projíždějících vozidel. Jeden se nachází na příjezdu od Prahy, často ale vykazuje poruchy, druhý měří v Lidické a třetí v Cajthamlově ulici na příjezdu od Koledníku.

V Berouně jsou zatím jen informační měřiče rychlosti | Video: Hájíčková Jana

Radar v Cajthamlově ulici ukazuje i registrační značku vozidla, které překročilo rychlost. V provozu je ale jen za hezkého počasí, protože ho pohání solární panel.

Žádný z berounských radarů zatím příliš rychlým řidičům pokutu nezajistí. To se má ale záhy změnit.

„Na posledním jednání rady jsme schválili instalaci čtyř úsekových měření a vybrali dodavatele. Jestli všechno dobře dopadne, měla by se v průběhu jara instalovat,“ potvrdil místostarosta Michal Mišina.

Stacionární radary budou umístěny v Karlštejnské ulici v Hostimi, v Cajthamlově, na Třídě Míru a v Lidické ulici. Kdo nebude dodržovat nejvyšší povolenu rychlost, přijde mu pokuta.

„Půjde o automatizovaný systém, kdy hříšníkům rovnou přijde obálka. Byli bychom ale rádi, kdybychom nic vybírat nemuseli,“ poznamenal Mišina.

Za čtyři roky tři a půl milionu

Radary bude mít Beroun pronajaté na čtyři roky. Radnice za ně zaplatí přes 3,5 milionu korun.

Radnice si podle místostarosty nechala v minulosti provést měření rychlosti se šokujícími výsledky. „Například v Hostimi, kde je omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině, protože tam nejsou chodníky, 90 procent řidičů třicítku nedodrželo,“ připomněl Mišina, že v Hostimi jde o bezpečnost chodců. Chodníky tam přitom vybudovat nelze, neboť na ně není dostatek místa.

V Králově Dvoře žádný stacionární radar nemají a ani s ním zatím nepočítají. Měření rychlosti, která tam proběhla v minulosti, měla překvapivé výsledky. „Tam, kde jsme očekávali, že se bude jezdit rychle, to dopadlo uspokojivě, a naopak v místech, která jsme vnímali jako klidná, překonávali řidiči rekordy. V té době jsme o stacionárních radarech uvažovali. Investice je ale velmi nákladná a my bychom nemohli být příjemci pokut,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Pokuty ze stacionárního radaru totiž mohou vybírat pouze obce s rozšířenou působností, jimiž jsou v regionu Beroun a Hořovice. „Počkáme, až své radary zprovozní a vyhodnotí Beroun. Potom s nimi případně zasedneme ke stolu a dohodneme se,“ dodal Vychodil.

Zdický radar se bude stěhovat

Zdice si na letošní rok pořídily mobilní radar, který městskou kasu vyšel na 400 tisíc korun. „Momentálně probíhá zaškolování obsluhy strážníků a příprava na provoz na stanovištích, která byla vytipována Městskou policií Zdice a Policie České republiky je schválila,“ uvedl zdický starosta Antonín Sklenář.

Strážníci budou podle velitele městské policie Františka Šimpacha už brzy měřit rychlost řidičů v Žižkově ulici, kde je základní škola, v Komenského ulici, kde se nachází soukromá škola a na třech místech ve Vorlově ulici – v místě zúžení, u sportovní haly a u koupaliště, dalším místo je v ulici Československé armády, kde platí omezení rychlosti pro nákladní vozidla.

V Žebráku ani Hořovicích zatím stacionární radary nemají. Podle zastupitele pověřeného řízením Městské policie Hořovice Drahomíra Sýkory město ani nemá v úmyslu tato zařízení v dohledné době budovat.