Beroun má aktuálně pouze tři informativní radary, které ukazují rychlost projíždějících vozidel. Jeden se nachází na příjezdu od Prahy, často ale vykazuje poruchy, druhý měří v Lidické a třetí v Cajthamlově ulici na příjezdu od Koledníku.

Zdroj: Hájíčková Jana

Radar v Cajthamlově ulici ukazuje i registrační značku vozidla, které překročilo rychlost. V provozu je ale jen za hezkého počasí, protože ho pohání solární panel.

Žádný z berounských radarů zatím příliš rychlým řidičům pokutu nezajistí. To se má ale záhy změnit.

Medvěd Kuba je poslední ze tří bratrů.
Medvěd Kuba měl 24. narozeniny, velkou oslavu město přesunulo na říjen

„Na posledním jednání rady jsme schválili instalaci čtyř úsekových měření a vybrali dodavatele. Jestli všechno dobře dopadne, měla by se v průběhu jara instalovat,“ potvrdil místostarosta Michal Mišina.

Stacionární radary budou umístěny v Karlštejnské ulici v Hostimi, v Cajthamlově, na Třídě Míru a v Lidické ulici. Kdo nebude dodržovat nejvyšší povolenu rychlost, přijde mu pokuta.

„Půjde o automatizovaný systém, kdy hříšníkům rovnou přijde obálka. Byli bychom ale rádi, kdybychom nic vybírat nemuseli,“ poznamenal Mišina.

Za čtyři roky tři a půl milionu

Radary bude mít Beroun pronajaté na čtyři roky. Radnice za ně zaplatí přes 3,5 milionu korun.

Radnice si podle místostarosty nechala v minulosti provést měření rychlosti se šokujícími výsledky. „Například v Hostimi, kde je omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině, protože tam nejsou chodníky, 90 procent řidičů třicítku nedodrželo,“ připomněl Mišina, že v Hostimi jde o bezpečnost chodců. Chodníky tam přitom vybudovat nelze, neboť na ně není dostatek místa.

Z masopustu v Neumětelích.
Neumětely ovládly maškary, králem masopustu byl však řezník. Nechyběla zabijačka

V Králově Dvoře žádný stacionární radar nemají a ani s ním zatím nepočítají. Měření rychlosti, která tam proběhla v minulosti, měla překvapivé výsledky. „Tam, kde jsme očekávali, že se bude jezdit rychle, to dopadlo uspokojivě, a naopak v místech, která jsme vnímali jako klidná, překonávali řidiči rekordy. V té době jsme o stacionárních radarech uvažovali. Investice je ale velmi nákladná a my bychom nemohli být příjemci pokut,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

Pokuty ze stacionárního radaru totiž mohou vybírat pouze obce s rozšířenou působností, jimiž jsou v regionu Beroun a Hořovice. „Počkáme, až své radary zprovozní a vyhodnotí Beroun. Potom s nimi případně zasedneme ke stolu a dohodneme se,“ dodal Vychodil.

Zdický radar se bude stěhovat

Zdice si na letošní rok pořídily mobilní radar, který městskou kasu vyšel na 400 tisíc korun. „Momentálně probíhá zaškolování obsluhy strážníků a příprava na provoz na stanovištích, která byla vytipována Městskou policií Zdice a Policie České republiky je schválila,“ uvedl zdický starosta Antonín Sklenář.

Ujíždějící auto zastavil až pás, který vozu propíchal pneumatiky.
Bavoráka zastavily až díry v pneumatikách. Řidič ujížděl z Berouna na Příbramsko

Strážníci budou podle velitele městské policie Františka Šimpacha už brzy měřit rychlost řidičů v Žižkově ulici, kde je základní škola, v Komenského ulici, kde se nachází soukromá škola a na třech místech ve Vorlově ulici – v místě zúžení, u sportovní haly a u koupaliště, dalším místo je v ulici Československé armády, kde platí omezení rychlosti pro nákladní vozidla.

V Žebráku ani Hořovicích zatím stacionární radary nemají. Podle zastupitele pověřeného řízením Městské policie Hořovice Drahomíra Sýkory město ani nemá v úmyslu tato zařízení v dohledné době budovat.