Berounští policisté v nejbližší době začnou používat ruční laserové měřiče rychlosti. Rychlejedoucí řidiče tak budou moci nachytat kdekoli ve městě. Dosud měli jen radary ve služebních autech. Ta sice často nejsou označená a vypadají jako civilní auta, řidiči si ale zvykli, když zahlédli u silnice zaparkovaný vůz, přibrzdili. Měli alespoň nějakou šanci vyhnout se pokutě. To je pryč. Policista může laserový měřič nosit u sebe, kdykoli se skrýt třeba za sloup pouličního osvětlení a odtud změřit rychlost projíždějícího vozu.

O horké novince informoval Josef Mencl, vedoucí berounského dopravního inspektorátu. Policie kvalifikuje tři přestupky překročení rychlosti. „Pokud řidič překročí v obci rychlost o méně než 20 kilometrů za hodinu, hrozí mu pokuta 1000 korun. Jestliže překročí rychlost o více než 20 kilometrů za hodinu, hrozí mu pokuta 2500 korun,“ dodal Josef Mencl.

Rychlost projíždějících aut v Berouně kromě státní policie měří i samotné město. V Plzeňské ulici a na třídě Míru, tedy v ulicích, kde řidiči často překračují nejvyšší povolenou rychlost, odbor dopravy umístil světelné tabule, které měří rychlost projíždějících aut a ihned ji zobrazují. Pokut se ale řidiči bát nemusí. „Tabule mají jen informativní charakter, pouze upozorňují řidiče, že by měl ubrat rychlost,“ vysvětlil vedoucí odboru dopravy Jaroslav Adášek.

Další světelná tabule je také v Lidické ulici. Podle Adáška je z tabulí nejlepší. Je vybavena pro sbírání statistických dat. „Díky ní mohu zpracovávat statistiky týkající se překročení rychlosti. Do počítače se dostávají i upozornění, že auto jede nad 100 kilometrů za hodinu,“ prozradil vedoucí. Informaci, o jaké konkrétní vozidlo však šlo, ani tato tabule neprozradí. Takovou schopnost nemá. V současnosti je tato tabule mimo provoz, ale podle Adáška je to dočasná záležitost. „Věřím, že během dubna bude tento ukazatel rychlosti již opět v provozu,“ slíbil.

Další světelné tabule budou v ulicích Berouna přibývat. O tom, že by se vybavily kamerou, která by pořídila snímek hříšníka pro vymáhání případné pokuty ale zatím radnice neuvažuje.