Rovný úsek vozovky může mnohé řidiče svádět k rychlé jízdě. Nohu z plynu často nesundají, ani když projíždějí obcí nebo míjejí výstražná upozornění, že právě jedou kolem školy nebo jiné místo, kde se pohybují děti. Podobná situace vyvstala také u Základní a mateřské školy v Tmani, kde neukáznění řidiči denně ohrožovali zdraví i životy malých dětí. Vedení obce se proto rozhodlo z vlastního rozpočtu vyčlenit několik desítek tisíc do zvýšení bezpečnosti na vozovce. Před několika týdny padla nemalá částka na zakoupení a instalaci informativního radaru.

Radar chrání život dětí i dospělých

„Rovný úsek silnice vedoucí kolem místní školy je pro žáky nebezpečný a auta tady doslova lítají. Naším hlavním přáním je, aby se děti ze školy vrátily vždy v naprostém pořádku,“ vysvětluje starosta Tmaně Antonín Plátěnka. Kritický úsek komunikace byl tedy zhruba v půli března osazen radarem hlásícím rychlost jízdy. Z obecního rozpočtu přitom šlo na uhrazení nákladů téměř sedmdesát tisíc korun.

„Z vlastní zkušenosti řidiče mohu říci, že radar má určitě psychologický dopad a člověka přiměje k tomu, aby sundal nohu z plynu,“ líčí Plátěnka.
„Radar je rozhodně přínosný a oceňuji jej jako velikou výhodu,“ připojuje se ředitelka místní školy Růžena Kybikásová. „Rovinka před vjezdem do obce láká k rychlé jízdě a díky tomuto zařízení se jistě zvýšila bezpečnost všech dětí,“ připouští ředitelka, podle které působí radar jako okamžitá psychologická zábrana.

Prvotní zkušenosti s přístrojem ale prý nebyly úplně ideální. „Místní řidiči, zvláště ti mladí, si v průběhu prvních dnů zkoušeli podle měřiče své tachometry a padesátikilometrovou rychlost nedodržovali,“ říká ředitelka. Také děti podle starosty zkoušely rychlost jízdy na kolech či kolečkových bruslích a nevyhýbaly se přitom silnici.

„Nyní je ale vše v naprostém pořádku a přístroj nonstop funguje bez jakékoli poruchy,“ shodují se. „Dokonce si jej chválí i řidiči a v obci se rychlost jízdy skutečně snížila,“ dodává starosta Tmaně Antonín Plátěnka.

„Investice obcí a měst do informativních radarů každopádně vnímáme jako velké plus a tuto spolupráci vítáme jako důležitou prevenci. Přístroj má totiž jednoznačně psychologický efekt na řidiče, kteří pak zpomalí jízdu.“

Veronika Benediktová, berounské okresní ředitelství Policie ČR