Odpůrci radaru se včera dohodli, že v příštím týdnu osloví na 720 starostů obcí, aby zjistili jejich názor na umístění radaru v Brdech.

„Domlouvali jsme společný postup v boji proti umístění cizí základny na našem území. Napíšem dopisy a ty rozešleme americkému Kongresu, naší vládě, politickým stranám, význačným organizacím a asi 90 deníkům světa,“ řekl po včerejší tiskové konferenci s dalšími starosty a členy iniciativy Ne základnám starosta Trokavce Jan Neoral. Ten chce prý tímto způsobem informovat svět o tom, že vláda přestala komunikovat s obcemi a pověřila tím mluvčího Tomáše Klvaňu. „Klvaňa ovšem neinformuje veřejnost, ale pouze vede propagační kampaň,“ tvrdí Neroal.

Vláda vybrala pro umístění americké radarové základny kopec Břízkovec poblíž obce Míšov a osady Teslíny v jižní části Vojenského újezdu Brdy.

Starostovi Neoralovi údajně došla trpělivost, jak politici obelhávají národ v souvislosti s radarem a veřejně vyzval premiéra Mirka Topolánka, ministry Alexandra Vondru, Karla Schwarzenberga a ministryni obrany Vlastu Parkanovou k odstoupení.

„Naposledy s obcemi kvůli základně komunikovala vláda v půlce května. Hovořili jsme tehdy i s armádním analytikem Markem, jehož uznáváme, jako člověka znalého problematiky. Bohužel, poté si vláda dosadila koordinátora Klvaňu, který pro nás není partnerem. Ten pouze opakuje nám už známé lži ministrů a premiéra. Nediskutuje, ale se senátorem Töpferem propaguje radar,“ odůvodnil Neoral, proč požaduje demisi.