Na Mezinárodní konferenci v rámci kampaně Evropa pro mír, která se uskuteční v sobotu 20. října v Březnici, potvrdilo svoji účast do čtvrtka asi 80 starostů obcí a měst České republiky. Iniciativa Ne základnám, která je jedním z organizátorů této kampaně proti rozšiřování a budování nových amerických základen v Evropě, rozeslala pozvánky všem starostům v zemi.

Konference se ale mají účastnit i starostové ze zahraničí. „Kampaň podpořil primátor Londýna Ken Livingston, který nemůže přijet, ale posílá zprávu. Starosta Hirošimy Akiba se rovněž osobně nezúčastní a zaslal nám videozprávu,“ informovala Ivona Novomestská, koordinátorka iniciativy Ne základnám. Podle Novomestké potvrdili svoji účast v Březnici starostové z Polska, Slovenska a Itálie. Kromě dalších se mají zúčastnit členové světových organizací, kteří chtějí podpořit Ligu starostů obcí bojujících proti umístění americké základny ve Vojenském újezdu Brdy. Konference se koná v kulturním domě v Březnici a začíná v 9.30 hodin.
Kolik lidí se skutečně v Březnici sejde, bude podle Novomestské známo po předcházející tiskové konferenci, která se dnes odpoledne koná v pražské Galerii Mánes.
„Na konferenci v Březnici předložím požadavky občanů Zaječova, kteří s umístěním radaru v Brdech nesouhlasí,“ konstatuje starosta Zaječova Josef Hrubý. Starosta Komárova Antonín Merhaut se do Březnice nechystá.