Na území Vojenského újezdu Brdy pokračují průzkumy na několika vytipovaných lokalitách pro možné budování americké radarové základny.

Návštěvníci Brd, kteří objevují různé zeměměřičské body, se domnívají, že místo pro radar je vybrané a začíná se pomalu připravovat na stavbu základny. Na některých místech jsou do země zapíchané kolíky a na stromech visí červenobílé pásky. Na vrchu Brdce a v jeho bezprostředním okolí jsou vyměřovací body označené v němčině. „Ať mi nikdo neříká, že ten ruch je jenom pokračováním průzkumu,“ volal nám muž, který si nepřál zvěřejnit jméno.

Konečná varianta prý není známa

„Místo pro případnou výstavbu radaru zatím není určené. Existuje stále několik variant, jejichž seznam není veřejnou informací. Práce, které momentálně probíhají, neznamenají začátek stavby, ale souvisejí s detailním průzkumem, který má pomoci při výběru nejvhodnější lokality,“ sdělil Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany.

Nesouhlas občanů obcí sousedících s Vojenským újezdem Brdy jednoznačně prokázalo i referendum, které se před časem uskutečnilo v Zaječově. „Hlasovat přišlo sedm set čtyřicet lidí a z toho sedm set dvacet osm obyvatel bylo proti základně. Mile mě překvapil velký zájem mladých lidí,“ říká starosta Josef Hrubý.