Hýskov, Hudlicko/ Nové radary na měření rychlosti si zanedlouho posvítí na piráty silnic v dvanácti obcích berounského regionu. Železná, Svatá, Kublov, Broumy, Nižbor, Hýskov a další obce, které jsou sdružené v mikroregionu Hudlicko, je hodlají nainstalovat na nejrizikovějších místech.
Podle dotázaných občanů je to záslužná investice. „Řidiči často Otročiněvsí projíždějí sedmdesátkou. Nejhorší je to na příjezdové silnici do obce ve směru od Hudlic. Policisté tu nejsou vidět,“ stěžuje si Ivan Nový. V Hýskově by potřebovali měřicí přístoje dva. Jeden z nich by zajistil větší bezpečnost na hlavním tahu do sousedního Nižboru.
Peníze na radary obce získají prostřednictvím dotace od krajského úřadu z grantu Na podporu dopravně bezpečnostních opatření na silnicích Středočeského kraje. „Maximální výše dotace byla dva miliony korun. Takže jsme požádali o tuto částku. Některé obce totiž stály o dva radary, jedna dokonce o čtyři. Dostaneme jen 800 000 korun. Každá obec získá jen po radaru. Dotace od krajského úřadu představuje osmdesát procent celkových pořizovacích nákladů. Naše spoluúčast je dvacet procent,“ vysvětlila starostka Hýskova Ivana Týlová.
Orientační cena radaru je kolem 99 000 korun. „To je částka, kterou nám nabídla jedna firma, když jsme zpracovávali žádost o dotaci. Protože jsou ale i levnější, vyhlásíme na dodavatele radarů výběrové řízení,“ vysvětlila starostka Hýskova.
V Novém Jáchymově počítali s instalací dvou radarů. „Umístili bychom je na začátek a konec obce. Kvůli výši dotace musíme počítat jen s jedním, který napojíme na osvětlení u silnice ve směru na Karlov,“poznamenala starostka Nového Jáchymova Iva Kinclová.