„V městské vyhlášce je uvedeno, že všichni občané, kteří mají trvalý pobyt v Berouně, jsou povinni platit 490 korun ročně za komunální odpad. Pak už záleží na tom, kdo má trvalé bydliště na berounské radnici, jestli poplatek za odpad platí a zda jej na něm vymůžeme,“ sdělil Chalupecký.
Občan se na radnici nemůže přihlásit sám
Další zásadou je, že se občan nemůže na berounskou radnici přihlásit sám. „Jako příklad bych uvedl situaci, kdy člověk koupí byt, nastěhuje se a přijde mu tam dopis pro nájemníka, který tam nebydlí. Na evidenci obyvatel následně zjistí, že neznámý člověk má v místě jeho bydliště nahlášen trvalý pobyt. Protože tam dotyčný nebydlí, může zažádat o jeho odhlášení. Následuje přesný postup a prošetření. Poté, co je neznámý odhlášen, mají pracovníci úřadu povinnost přihlásit jej na adresu berounské radnice,“ popsal modelovou situaci Jiří Chalupecký s tím, že tento případ je nejčastější.
Někteří rodiče se bojí exekuce
Dalšími lidmi, kteří chodí s požadavkem na odhlášení z trvalého bydliště, jsou rodiče problémových dětí. Příkladem může být osmnáctiletý Petr. Stal se gamblerem, a rodiče se báli exekuce. „Rodiče potom musí doložit, že se dítě v místě trvalého bydliště již nevyskytuje,“ řekl Chalupecký.
Kvůli přísným pravidlům nemůže berounská radnice vyhovět požadavkům některých lidí jen proto, že chtějí mít trvalé bydliště na městském úřadě. „Jeden muž za námi přišel s tím, že je hlášený na rakovnické radnici a potřebuje přihlásit i na radnici do Berouna. Tomu jsme nemohli vyhovět. O trvalý pobyt na městském úřadu totiž v žádném případě nemůže zažádat sám,“ doplnil tajemník berounské radnice.