„Je to moc dobrý, rozhodně to není nuda. Nejlepší byly hry, několik jsem si jich vyzkoušel,“ nechal se na chvíli vytrhnout ze soutěží třeťák Petr Sanický. „Je lepší recyklovat, než vyhazovat do přírody, budu to také tak dělat,“ odpověděl bez rozmýšlení na otázku, co se od Recyklační hlídky dozvěděl.

Zajímavosti se na školáky včera jen hrnuly. „Dozvěděla jsem se, že v pračce je beton, že v ledničce je freon a že je velmi škodlivý,“ řekla Magda Andrisová z páté třídy osovské základní školy.

Učitelka Jana Fialová prozradila, jak se školáci do projektu zapojili. „Letos jsme se zaregistrovali do projektu Ukliďme si svět, ten nabízí programy pro školy. Úplně první zmínku o projektu Ukliďme si svět jsme objevili v Berounském deníku,“ sdělila Jana Fialová. Zároveň dodala, že podmínkou programu Recyklační hlídka byl sběr elektrospotřebičů. „Ve sběrném týdnu přivezli rodiče nejen televize, počítače, pračky, sporáky ale například i myčky na nádobí. Nasbírali jsme více než tunu,“ upřesnila osovská učitelka.

Děti se od Recyklační hlídky dozvěděly, že se odpady v přírodě nerozloží, že recyklace šetří energii i náklady. „S projektem Recyklační hlídka jezdíme po mateřských, základních i středních školách. Děti učíme, že elektrospotřebiče nemají házet do odpadkových košů. Je také důležité, aby věděly proč. Aby věděly, že recyklací získáváme materiál i energii. Vysvětlili jsme jim, že s odhozenými elektrospotřebiči se do přírody dostávají jedovaté látky,“ uvedla za Recyklační hlídku Petra Klímová.

Podle ní by pro děti i jejich rodiče mělo být přirozené, že budou mít doma více odpadkových košů, že budou odpad třídit.