Poslanecká sněmovna i Senát schválily změnu v regulačních poplatcích. Návrh změny v úterý podepsal i prezident.Je už tedy jen otázkou času, kdy rodičky přestanou platit za novorozence v porodnicích. Budoucí maminky tuto změnu nadšeně vítají.
Dosud za pobyt v nemocnici musí šedesát korun zaplatit nejen matka a stejná částka je účtována i za novorozence. Za jeden den pobytu v nemocnici tak maminka s miminkem uhradí 120 korun. Pokud nenastanou komplikace, do čtyř dnů jde rodička i dítě domů a nemocnici uhradí 480 korun. Stačí ale, když se u miminka projeví například novorozenecká žloutenka a už si pobyt v nemocnici maminka i dítě protáhnou. Poplatek za pobyt v nemocnici se tak může rodičům vyšplhat až na tisícové částky.
„Nejdelší pobyt novorozeněte v porodnici U Sluneční brány NH Hospital v Hořovicích trval 19 dnů,“ uvedla tisková mluvčí hořovické nemocnice Vlasta Dolejšová. Matka spolu se svým dítětem tak nemocnici musela uhradit téměř 2300 korun.
V porodnici U Sluneční brány NH Hospital v Hořovicích se k poslednímu týdnu v červenci narodilo téměř 600 dětí. „Na poplatcích bylo za novorozence vybráno 130 680 korun. Platba proběhne při ukončení hospitalizace přímo na oddělení u sestry, nebo je vystavena směnka, toho rodiče využili ve dvaceti případech. Před propuštěním se dotazujeme každé maminky, jakým způsobem si přeje uhradit hospitalizační poplatek a na základě toho je připraven typ dokladu,“ uvedla Vlasta Dolejšová.
Zrušení poplatků za novorozence s napětím očekávají hlavně nastávající maminky, které mají těsně před porodem. „Jsem v osmém měsíci. Když jsem se dozvěděla, že zrušení poplatků za novorozence v porodnicích schválil i Senát a čekalo se jen na podpis prezidenta, čekala jsem s napětím, jak to dopadne. Mám velkou radost, že prezident zrušení poplatků za novorozence podepsal. Mám rizikové těhotenství, tak jsem už od třetího měsíce doma a šetříme s manželem každou korunu. Doma už máme syna a s ním jsem si pobyla v porodnici deset dní. Dříve jsme nic neplatila, ale nyní by mě to vyšlo na 1200 korun, a to by v našem rodinném rozpočtu bylo citelně znát,“ svěřila se se svými obavami nastávající maminka Jana Sladká. Nyní doufá, že změna v regulačních poplatcích začne platit dříve, než porodí.