Dětem Země se nelíbí, jak se na stavebním úřadu v Králově Dvoře vleče řízení o odstranění nelegálních bilbordů u dálnice D5, na které ho upozornily v loňském roce. „V červenci loňského roku jsme králodvorský stavební úřad informovali, že se na území jeho působnosti nacházejí tři nelegální stavby billboardů. Ačkoli už od našeho podnětu uplynul rok, černé stavby jsou stále na místě,“ upozornil za sdružení Děti Země Martin Hyťha.

Jak dále uvedl, nařídil králodvorský stavební úřad jednomu vlastníkovi nelegálně postaveného reklamního poutače v lednu letošního roku odstranění stavby. „Bylo nám ale vysvětleno, že dosud ne〜uplynula lhůta k jejímu odstranění. U dalších dvou reklamních poutačů se prý řízení prodlužuje kvůli tomu, že jejich vlastníci požádali o dodatečné povolení stavby. Jsme přesvědčeni, že nelegálně postavené billboardy měly být již dávno odstraněny. Rok je neúměrně dlouhá doba. Ten, kdo tyto černé stavby bez povolení postavil, by měl dostat také pokutu. Stavební úřad postupuje podle nás v této věci příliš pomalu a nerozhodně,“ poznamenal Hyťha. Za stavbu bez povolení může úřad uložit pokutu až do milionu korun.

Podle vyjádření pracovnice králodvorského stavebního úřadu Petry Havelkové byla pokuta udělena pouze jednomu z vlastníků černé stavby.

U dalších dvou už uplynula zákonná lhůta. „Podle protokolů vedených o odstranění těchto nelegálních staveb byla jedna postavena v roce 1996 a druhá v roce 2003,“ informovala Petra Havelková.

„Dosud nebylo odstraněno žádné reklamní zařízení. A to i proto, že vlastníci předmětných reklamních poutačů požádali o dodatečné povolení.

U billboardu na pozemku v katastrálním území části Levín, na který bylo vydáno rozhodnutí na odstranění 26. ledna letošního roku, dosud neuplynula rozhodnutím stanovená lhůta na jeho likvidaci,“ uvedl k nelegálním stavbám u dálnice v katastru města místostarosta Králova Dvora Petr Vychodil.