Protože letos zahrnují opravy jen úsek v Berouně a Králův Dvůr se jich nedočká zřejmě ani v příštím roce, kdy se bude rekonstruovat dálnice D5, naskýtá se otázka, jak to s dopravou zdarma bude dál. Zda se na ní bude na podzim Králův Dvůr podílet a zda současná dohoda mezi Berounem a Královým Dvorem bude platit i v době, až na opravu úseku Plzeňské na území Králova Dvora konečně dojde.

„Z té situace, která nastala, nadšeni nejsme. Odsouhlasili jsme ale, že budeme po dobu rekonstrukce na městskou hromadnou dopravu doplácet. Obyvatelé našeho města jezdí také městskou hromadnou dopravou přes Beroun. Takže se budeme na doplácení dopravy zdarma podílet. V případě, že stavební práce skončí dříve, zahájíme s Berounem jednání o ukončení dopravy zdarma,“ vysvětlil starosta Králova Dvora Petr Vychodil s tím, že doufá, že až se bude opravovat úsek na straně Králova Dvora, bude se Beroun na dopravě zdarma také podílet.

Že to tak bude, potvrdil starosta Berouna Ivan Kůs. „Ve smlouvě je, že po dobu oprav silnice v Plzeňské ulici v Berouně i v Králově Dvoře bude městská hromadná doprava zdarma. Takže ano,“ konstatoval Ivan Kůs. 

Rekonstrukce silnice v Plzeňské ulici, kterou zajišťuje Středočeský kraj, bude v letošním roce zahrnovat jen úsek na území města Berouna. Druhá etapa, která se týká úseku na území Králova Dvora a měla se realizovat také letos, se bude podle dostupných informací opravovat až v roce 2020. „Tolik potřebná rekonstrukce hlavní a v podstatě jediné tranzitní komunikace ve městě, kterou Plzeňská ulice nesporně je, byla zahájena s velkým očekáváním. Bohužel toto očekávání dostává trhliny. Přes všechna předchozí ujišťování investora, rekonstrukce ulice Plzeňská nepostupuje tak, jak by si vedení radnice i občané přáli,“ podotkl starosta Berouna Ivan Kůs.

Vzhledem k tomu, že investorem celé stavby je Středočeský kraj, není město Beroun schopné tuto investiční akci i přes veškerou snahu zásadně ovlivnit.

Kvůli nedodržování termínů a neplnění závazků ze strany dodavatele se ale kraj rozhodl se společností, která má rekonstrukci komunikace v Plzeňské ulici na starost, ukončit smlouvu. „Tento záměr kraje je pochopitelný, ale snažíme se s jeho zástupci jednat o tom, aby současná stavební firma dokončila rekonstrukci berounské části Plzeňské ulice,“ poznamenal berounský starosta.

První etapa stavby, tedy část od křižovatky s ulicí Koněpruská po křižovatku s ulicí Košťálkova, by měla být ukončena na přelomu srpna a září. Vedení radnice věří, že stavební firma již tento termín dodrží. Pokračuje také oprava chodníků a výstavba nové cyklostezky, které jsou již v majetku města a nikoli kraje. Zajišťuje ji stejná firma jako rekonstrukci Plzeňské ulice. „Prioritou města nyní je, aby tuto investiční akci, jejíž celkové náklady včetně nových vjezdů a veřejného osvětlení se vyšplhají na 16,6 milionu korun, dokončil současný dodavatel,“ zdůraznil Kůs.

Na výstavbu cyklostezky získalo město dotaci 4,6 milionu korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Vedení radnice celou záležitost velmi pozorně sleduje, vyhodnocuje a účastní se kontrolních dnů, kde vznáší své připomínky. Podle zpracovaného harmonogramu prací, který firma odevzdala na odbor dopravy městského úřadu v Berouně, by měla být rekonstrukce berounského úseku silnice v Plzeňské ulici hotová na konci října. Hotové by měly být oba jízdní pruhy.