„V poslední době jsme si čím dál více všímali, že ty rybníčky jsou zanesené. V tom spodním, kterému říkáme Drebec, byly napadané stromy a voda byla zkažená. V rámci zachytávání vody v krajině jsme si tak dali za úkol rybník opravit, aby mohl zase plnit svojí funkci,“ vysvětluje neumětelský starosta Luděk Kuniak.

Deník na návštěvě.Deník na návštěvě.Zdroj: DENÍK

K rybníku se téměř nedalo dostat, museli se k němu doslova prořezat. „Při první obhlídce šel před námi člověk s motorovou pilou, abychom se na místo vůbec dostali. Protože prosakovala hráz, vůbec se tam nedržela voda,“ vzpomíná starosta.

Pomník Šemíka v Neumětelích v roce 2021.
OBRAZEM: Jak vypadaly Neumětely dříve a jak vypadají dnes

Celkové náklady se vyšplhaly na 1,36 milionu korun. Obec do projektu investovala 422 tisíc korun. Zbytek pomohla uhradit dotace od ministerstva zemědělství z programu Podpora opatření na drobných vodních tocích a malých vodních nádržích, kterou Neumětely dostaly v létě roku 2019. A ještě v tom samém roce se jim podařilo revitalizaci Drebce dotáhnout do konce. „Kolaudovali jsme v listopadu,“ dodává Kuniak.

V uplynulých dvou letech se dokonce do Drebce vrátily žáby. V obci teď netrpělivě čekají na přicházející jaro, zda malý ekosystém přiláká další živočichy. K místu se lze vydat i hezkou procházkou od hlavní silnice po červené značce.