Dva důvody k radosti mají liteňští žáci: Novou školu a letní prázdniny o dva týdny delší. Základní škola Liteň společně s městysem totiž dokončila v pořadí již třetí rozsáhlejší rekonstrukci budovy za uplynulých patnáct let. Další etapa rekonstrukce se zaměřila na úpravu vnitřních prostor budovy a byla opravena i část fasády. Práce ale trvaly déle než letní prázdniny.

Opravy si vyžádaly odklad vyučování

„Měli jsme dva týdny výjímku z vyučování a s ohledem na začátek stavebních úprav opustily děti školu již týden před začátkem letních prázdnin. I začátek nového školního roku byl posunut opět o jeden týden,“ popisuje vyučovací změny liteňské školy její ředitelka Věra Horká. „Při rekonstrukci školy bylo vybudováno nové sociální zařízení na všech patrech školy, dlažba na chodbách, obložení na schodištích, ve třídách se opravily odpady a instalovaly se nové rozvody vody. Rekonstrukci si vyžádala také zadní část fasády objektu. Žáci se mohli těšit i na nové šatny,“ líčí ředitelka Věra Horká a dodává, že za provozu zbývá dodělat obklady na schodištích a přístřešek v atriu školy. „Celkové náklady letošní rekonstrukce se vyšplhaly až ke čtyřem milionům korun. Podpora ve výši dvou milionů přišla ze státního rozpočtu,“ přiblížil finanční zajištění projektu starosta Litně Karel Kliment.

V novinkách chce obec pokračovat

Dokončená rekonstrukce školy zajistila nejpotřebnější úpravy budovy. „Do dalšího období bychom rádi zařadili opravu podlah ve třídách a rekonstrukci si žádá i mateřská škola, kde je třebavybudovat půdní vestavbu pro umístění ložnic dětí,“ říká liteňský starosta Karel Kliment.

Slavnostní zahájení školního roku a otevření školní budovy po její rekonstrukci se zůčastnil i poslanec Parlamentu České republiky Richard Dolejš.

„Prosazuji, aby obce při větších projektech prosazovaly nejen dotace ze státního rozpočtu, ale využívaly i možnost získávání finančních prostředků z EU. A aby včas připravovaly své projekty, aby měly možnost na tuto podporu dosáhnout. To se netýká jenom škol, kanalizace, vody, ale i dalších projektů,“ podpořil poslanec Richard Dolejš aktivity měst a obcí.