V pátek potvrdil krajský policejní mluvčí, Pavel Truxa, že se hlídky zaměří i na turisticky atraktivní místa. Mají dohlídnout na to, zda se nařízení dodržují.

Vydal jsem se na Velkou Ameriku zjistit, jaká je tam situace. Dojíždím k hlavnímu parkovišti u autobusové zastávky a popravdě nevím, co mám očekávat. Trochu, a vlastně i mile, překvapen tu vidím stát pouze dvě auta. Nikde ani živáčka. Je zjevné, že lidé vzali nařízení vážně (možná i ze strachu z pokuty), odolali hezkému počasí a na výlet na Ameriku nevyrazili. Ještě předminulý víkend přitom na místě kolabovala doprava.

Foto z předminulého víkendu:

close Lidé využili teplého počasí k návštěvě bývalého lomu Velká Amerika. info Zdroj: Jiří Baran zoom_in Lidé využili teplého počasí k návštěvě bývalého lomu Velká Amerika.

Policejní hlídku nepotkávám a vydám se lom obejít – hledat nějaké lidi. Co chvíli se zastavím a zaposlouchám se, jestli nezaslechnu nějaké hlasy. Přes vánek, který se opírá do keřů kolem mě, slyším jen, jak si holubi pode mnou ve stěně skály něco vrkají. Od protější stěny ke mě doputuje zvuk uvolněného kamení. Výhled na údolí si se mnou ještě užívají poštolky, které plachtí vysoko nad stále zamrzlou plochou jezera. Docházím zpátky k hlavnímu parkovišti, nikde nikdo. Z Velké Ameriky je „lom duchů“.