Deník zjišťoval, jak se na případný nápor nakupujících připravují klíčoví hráči, kteří tyto ochranné pomůcky mají v sortimentu.

V berounské pobočce sítě lékáren Dr. MAX v obchodním domě Kaufland byl včera odpoledne klid, respirátory a třívrstvé roušky tu prodávají ve velkém. Mají jich ale podle pracovnice lékárny dostatečné množství. Řetězec už ale plošně zaregistroval zvýšený zájem.

„Celkově jsme extrémně zvýšený zájem o respirátory třídy FFP2 zaznamenali okamžitě po zveřejnění nových opatření. V některých regionech přímo naši lékárníci mluví o nákupní horečce a davovém šílenství. Náš e-shop také čelí prudce zvýšenému zájmu – chvílemi je jeho návštěvnost na desetinásobku běžného stavu,“ říká mluvčí řetězce Michal Petrov a dodává, že i přes vysoký zájem mají zásobování zajištěné.

„V důsledku extrémně vysoké poptávky se zásoby rychle doprodávají, ale zásobování našich lékáren je plynulé. Rezervy máme dostatečné a další respirátory od spolehlivých dodavatelů jsou na cestě. Řádově se jedná o miliony kusů, samozřejmě s platnou evropskou certifikací,“ ujišťuje Petrov.

BENU lékárna v Berouně v ulici Politických vězňů hlásí dostatek jak třívrstvých zdravotnických roušek, tak i FFP2 respirátorů. Momentálně se jich na této pobočce prodají denně stovky, protože lidé začínají být více zodpovědní, když se musí pohybovat na frekventovaných místech, jako jsou právě dopravní prostředky, lékárny či obchodní domy. Za poslední týden se tady prodej znásobil a očekává se další nárůst. Pokud by mělo dojít k masovému nakupování, zásoby mohou sice rychle ubývat, nicméně by nemělo hrozit jejich úplné vyčerpání.

Což potvrdila i tisková mluvčí řetězce Alžběta Poršová. „Zájem o respirátory je v našich lékárnách a na e-shopu v posledních týdnech zvýšený. Vývoj situace sledujeme a doplňujeme zásoby tak, aby byly zákazníkům k dispozici. Na zvýšenou poptávku respirátorů a roušek s ohledem na nová nařízení jsme připraveni,“ ubezpečuje Poršová.

Lékárníci jednoznačně doporučují nosit respirátory hlavně na velmi frekventovaných místech, kde lidé musí být v bezprostřední blízkosti druhých po delší čas.

Dalším prodejcem, koho Deník oslovil, byl řetězec s drogistickým zbožím DM. V berounské pobočce na Husově náměstí průběžně respirátory dostávají, ale bývají hned pryč. Manažer komunikace řetězce Jiří Peroutka nicméně ujišťuje, že jsou připraveni pružně reagovat a kapacity navýšit.

„Na nastalou situaci budeme okamžitě reagovat a navýšíme zásoby respirátorů v našem centrálním skladu, abychom pokryli zvýšenou poptávku. Respirátory i chirurgické roušky máme v tuto chvíli k dispozici v dostatečném množství i v našem online shopu,“ odpověděl Peroutka.