Neuvěřitelné? Přesto pravdivé. Řada řidičů jezdí spíš popaměti než podle pravidel silničního provozu.

Po rekonstrukci Plzeňské ulice v Berouně se u Jungmannovy základní školy objevila značka zákazu odbočení vlevo. Takže auta jedoucí směrem na Plzeň již nemohou zatočit do Havlíčkovy ulice.

Městská policie upozorňuje, že řada řidičů tuto značku vůbec neakceptuje. „Jezdí prý tudy automaticky,“ citují pokutované řidiče strážníci.

Udělali jsme si vlastní průzkum. Na půl hodiny jsme se postavili do Havlíčkovy ulice a zjišťovali, jak jsou řidiči všímaví k dopravním značkám. Během této doby nesprávně odbočilo sedm vozidel. Jedním z řidičů, kteří nerespektovali zákaz odbočení vlevo, byl i pan Pavel z Berouna. „Jedu si nakoupit do Billy a žádné značky jsem si nevšiml. Abych řekl pravdu, tak jsem zvyklý jezdit takto už léta. Přijde mi ale úplně nesmyslné, aby sem tu značku dávali. Jak se mají lidé dostat s autem k Bille? To se mají jet otočit k Hřebíčkovi? Je to další byrokracie,“ uzavřel řidič diskuzi.

Značka umístěná na Plzeňské ulici své opodstatnění podle odboru dopravy má. „Již dříve zde méně zkušení řidiči měli problém s odbočením a blokovali na hlavní silnici dopravu v obou směrech. Poté, co v rámci rekonstrukce Plzeňské ulice došlo k rozšíření chodníků a tím i zúžení vozovky, jsme se rozhodli pro umístění této značky,“ uvedl šéf odboru dopravy Miroslav Jerling.

O tom, že řidiči snažící se o odbočení do Havlíčkovy ulice blokují dopravu na hlavní silniční tepně v Berouně, ví strážníci městské policie své. „Průjezd horní částí Havlíčkovy ulice až k hotelu Grand je zakázán, takže do ulice smí vjet jen řidiči, kteří chtějí využít parkoviště nebo jedou na nákup k Bille. Většina vozidel si tudy ale jen zkracuje cestu do centra města,“ shodují se strážníci i lidé bydlící v Havlíčkově ulici.

Ačkoli je značka na Plzeňské ulici umístěna už několik měsíců, situace se podle slov velitele městské policie Pavla Nováka nelepší. „Z počátku jsme vše řešili domluvou. Nyní řidiče čeká bloková pokuta. Většina řidičů tvrdí, že tudy jezdí zpaměti a značky si nevšimli, to je ovšem špatná výmluva,“ upozornil Novák.