Celkem už táborem prošlo kolem sta zvídavých dětí, někteří i opakovaně. Náplní táborů je například programování, konstrukce vybraných technických řešení ze stavebnice nebo navrhování modelů pro 3D tisk.
„S nápadem jsme přišli v dubnu 2019, šli jsme do toho srdcem, protože tou dobou už mívají děti prázdniny dost rozplánované. První ročník dopadl nad očekávání dobře a stejně to bylo v každém dalším roce. Letos se tábor poprvé konal dokonce ve dvou bězích,“ uvedla Jitka Nosková, projektová manažerka Gramofondu, nadačního fondu společnosti GZ Media, který za organizací táborů stojí.
Táborům původně předcházely samostatné kroužky robotiky, které se pořádají ve spolupráci se školami a středisky volného času na Berounsku a v Soběslavi, kde má společnost také závod. „Nabídnout dětem z kroužků i dalším zájemcům příměstský letní tábor byl vlastně přirozený vývoj. Během tábora je totiž možné stihnout více věcí nebo i náročnější projekty než v jedné devadesátiminutové lekci kroužku. Jak tábory, tak kroužky vedou naši odborní garanti, ale také učitelé ze spolupracujících škol, například z berounské základní školy Jungmannova nebo z žebrácké základní školy,“ popisuje Nosková.
Mise na Mars
Tématem letošního setkání byla Mise na Mars. Děti každý den plnily úkoly podobné těm, které čekají budoucí astronauty. Protože roboti budou tvořit důležitou součást všech vesmírných výprav, byl program nabitý především robotikou a konstrukčními úlohami. Děti při pátrání po pokladu také našly video vzkaz od Vladimíra Remka, prvního československého kosmonauta, který byl adresován přímo jim.
„Jeden den stavěly posádky marsovské základny, v dalším cestovaly vesmírem v kopuli planetária. Děti si vyzkoušely například i simulace těžby nerostů nebo konstruovaly létající modely návratových raket. Programovaly v programu Scratch a učily se třeba ovládat vozítko Mars Rover. Vladimíru Remkovi velice děkujeme za to, že pro děti nejen natočil video, ale pro nejlepší adepty na kosmonauty i věnoval podepsané fotografie,“ dodala Nosková.
Nadační fond bude robotické tábory podporovat i v budoucnu s cílem přitáhnout co nejvíce dětí k vědě, technice a robotice a ukázat jim, jak mohou být zajímavé. „Techniky se není potřeba bát. A mimoškolní kroužky mohou být jednou z cest, jak k technickým oborům přivést děti. Z naší pětileté zkušenosti plyne, že ideální je začít ve věku 8 až 10 let,“ připomněla Nosková.
Co u vás rozhodne komunální volby? Zapojte se do velké ankety Deníku ZDE.