Jaké výhody spatřují maminky ve výběru alternativních porodů? Co je k němu vede a proč je pro ně důležitá přítomnost partnera u porodu? Jednou z těch, které volily tuto cestu, je i Eva Hanzelková, která přivedla svého syna na svět za přítomnosti duly i přítele. Maminka odmítla zůstat po porodu v nemocnici a dítě si odvezla domů.

„V průběhu těhotenství jsem se začala ujišťovat v názorech a pohledech na alternativní porod. Informace jsem zjišťovala především na internetu. Navíc mám spoustu kamarádek, které jsou duly, porodní asistentky, lékařky, zdravotní sestry. Různě jsem konzultovala a vytvářela si vlastní obraz o tom, co bych si přála a co by mi vyhovovalo,“ uvedla Eva Hanzelková.

Problém však nastal v propojenosti zákona s normálním životem. „Domnívám se, že v nemocnici není přímo rozdělené, kdo za co zodpovídá,
a proto se může matka s dítětem dostat do takovéto situace, která vyústí v nesmysl,“ přemýšlí novopečená maminka. „Chci vše dotáhnout do konce a využít možných variant, abych mohla vytvořit půdu pro ostatní a aby se tato situace už nikdy nestala žádné mamince. Žádné miminko by se už nemuselo stěhovat z domova do nemocnice a zpátky. Také bych chtěla, aby maminky mohly mít svobodné rozhodnutí a na vlastní zodpovědnost mohly odejít z nemocnice,“ dodává Eva Hanzelková.

Tu k porodu doprovázela její dula, Dana Lesová. „S Evou Hanzelkovou jsme se sešly ráno ve čtyři hodiny v porodnici a byly jsme tam do narození Mirečka do půl deváté dopoledne. Jsem doprovod pro maminku a nijak neovlivňuji porody. Snažím se rodičku uklidňovat, masírovat a zabezpečovat její potřeby, které má. Porod vede lékař, nebo porodní asistentka. Péče nemocnice probíhá standardně. Já jsem u porodu čistě jako psychická podpora,“ popisuje Dana Lesová a dodává, že jako dula se setkává s maminkou několikrát před porodem. „Pak absolvujeme porod, po kterém jsou minimálně tři návštěvy, protože informací k péči o miminko je mnoho. Je důležité, aby maminka vše v klidu zvládala a aby měla prostor pro své dotazy,“ uzavírá Dana Lesová.

Jaký je názor otce Tomáše Nolče?

Byl jsem přímo u narození našeho syna. Dojem z přítomnosti u porodu patří mezi nejsilnější a nezapomenutelné zážitky. Doporučil bych ho všem tatínkům. Muži si pak své ženy víc váží. Na stylu jsme se společně s manželkou dohodli před porodem. V současné době jsou různé názory. Jsou konzervativní způsoby, kdy se rodí v porodnici, ale jsou i nové směry, kdy při zkoumání psychologie jsou senzitivní periody mezi matkou a dítětem velmi důležité. Po určité době se ztratí a už se nikdy nenavrátí. Z tohoto hlediska je dobře, že matka s dítětem může odjet z nemocnice hned domů. Nikomu bych nebral jeho názor, ale každý by měl mít možnost vybrat si podle svého. Manželku ve všem podporuji.

K sobě a svému dítěti chci přistupovat zcela přirozeně

Ve spor mezi klasickou lékařskou medicínou a alternativními přístupy při porodu i následné péči o dítě vyústil předčasný odchod prvorodičky Evy Hanzelkové z hořovické nemocnice. Tu se rozhodla opustit pár hodin po porodu, ale na základě soudního příkazu se musela vrátit zpět. Lékaři měli strach o zdraví novorozence, a tak jednali v zájmu novorozence. To však tvrdí i matka malého Miroslava, povoláním učitelka, která se dětem věnuje celý život. Poskytla nám rozhovor.

Jak proběhl porod?

Rodila jsem alternativně podle předem sestaveného porodního plánu, za asistence duly a mého partnera. Lékaři mi pomohli až v samém závěru s vytlačením a dalšími úkony. Ale samozřejmě jsem uvedla, že pokud by nastaly jakékoli problémy, aby lékaři zasáhli a postupovali tak, jak jsou zvyklí. To naštěstí nebylo třeba. Porod dopadl perfektně. Veškerá péče před porodem i během něj byla ze strany nemocnice podle mých představ.

Co vás vedlo k tomu, že jste se rozhodla odejít domů pár hodin po porodu?

Už v porodním plánu jsem uvedla, že bych chtěla odejít domů dřív, pokud budu já i dítě v pořádku. Po porodu syna převezli na oddělení šestinedělí, kde jsme vyčkali tři hodiny. Chtěla jsem mít ale dítě u sebe. Potom mne začal personál seznamovat s běžným režimem oddělení, kdy je snídaně, kdy je vizita, jak na ni musí být dítě připraveno a podobně. Chtěli miminko umýt, což jsem nechtěla, protože to podle mne není třeba, když ho po porodu utřeli a zabalili do plenky. Také jsem nesouhlasila se stříháním pupíku, je lepší, když odpadne sám, přirozeně. Dítě u toho brečí, a to nechci.

Nechápali, že to cítím jinak. Nesouhlasila jsem s běžným postupem, psychicky bych to nezvládla. Chci k dítěti přistupovat individuálně. Řekla jsem, že jestli budeme v pořádku, jdeme domů.

Neměla jste strach z případných následků pro vás i dítě?

Celým těhotenstvím jsem procházela bez jakýchkoli problémů. Mám dost kamarádek, které pracují v oboru jako porodní asistentky, duly či zdravotní sestřičky. Absolvovala jsem také hodně kurzů, takže se v mém případě nejednalo, řekla bych, o pasivní těhotenství. Jsem učitelka, sama se snažím přistupovat k dětem individuálně a kladu důraz na to, co je pro dítě důležité nejen ze zdravotního, ale i z psychického hlediska. Co se týče mého předčasného odchodu, nejsem nezodpovědná, měla jsem předem domluvenou následnou péči lékařky.

Ta však odjela na víkend pryč…

Ano, to jsem se dozvěděla až na cestě domů z nemocnice. Lékařka to zavolala do nemocnice. Přestože to na jednu stranu chápu, jsem přesvědčená, že nemocnice jednala příliš radikálně, když okamžitě kontaktovala orgány moci. Mohli mi zpět zavolat s tím, že je problém, a jestli si zajistím jinou pediatričku nebo se vrátím do nemocnice. Sehnala bych jinou lékařku.

Jaký máte vztah v medicíně?

Musím přiznat, že k lékařům nemám ideální vztah, léčím se bylinkami. I sama k sobě jsem zvyklá přistupovat přirozenou cestou, neberu ani antibiotika.

Případ neskočil. Rozhodla jste se bojovat dál, proč?

Na jednu stranu chápu postup nemocnice, ale na druhou je z hlediska lidských práv protiprávní. Zákon nic jasně nestanovuje. Podám žaloby na postup nemocnice, soudu i sociálních pracovníků, aby se prošetřilo, jestli byl správný, nebo kdo pochybil. Chci to dotáhnout do konce, aby se něco podobného už neopakovalo. Aby možnost odejít domů z porodnice měly i další matky.

Státní instituce i hořovická nemocnice budou muset čelit žalobě Evy Hanzelkové kvůli nucenému návratu do nemocnice, kterou opustila se svým prvorozeným synkem Miroslavem pár hodin po pátečním porodu. Třicetiletá učitelka Eva Hanzelková přivedla své dítě na svět za pomoci svého partnera, duly a s minimální asistencí lékařů. V porodním plánu uvedla, že pokud vše bude v pořádku, chtěla by odejít z nemocnice dřív. Na to má ze zákona právo. Lékaři se však obávali o zdraví dítěte. „Tři hodiny po porodu chtěla jít matka domů. Snažili jsme se jí to rozmluvit a opakovaně ji upozornili na možná zdravotní rizika pro dítě,“ uvedl ředitel hořovické nemocnice Tomáš Jedlička. V tom se shodují i další odborníci. „Já a hlavně syn jsme byli v naprostém pořádku,“ argumentuje matka. „Nejsem nezodpovědná, měla jsem předem domluvenou péči pediatričky,“ dodala.

Praktická dětská lékařka Iva Strnadelová z Černošic je ošetřující doktorkou nyní šestidenního Miroslava. „Miminko je v pořádku, s maminkou jsme domluvené na pravidelných návštěvách a kontrolách, není vůbec žádný problém,“ sdělila v úterý lékařka. V pátek však matce cestou z nemocnice oznámila, že odjíždí na víkend pryč a nebude moci péči poskytnout. To byl pro nemocnici impuls k oznámení případu berounskému odboru péče o dítě. „Tento krok byl zbytečně radikální,“ je přesvědčena Eva Hanzelková. Nemocnice se hájí tím, že v případě zdravotních komplikací dítěte nemá žádnou právní ochranu.

Na základě rozhodnutí soudu, že se matka se synem musí vrátit do porodnice, přijely pro ženu a novorozence sociální pracovnice v doprovodu policie a záchranky. „Ani jednu z nich nezajímalo, kde dítě je, v jakém prostředí, kde jsem já…,“ tvrdí matka. Pokud by se matka odmítla vrátit, měly sociální pracovnice příkaz jí dítě odebrat. Právě tady prý soud podle právníků jednal protiprávně. „Soudce Okresního soudu v Berouně rozhodoval na základě návrhu podloženého především lékařskou zprávou. V té bylo doslova uvedeno, že vzhledem ke krátké době po narození je dítě, pakliže bude mimo nemocniční péči, ohroženo na zdraví i na životě,“ uvedla mluvčí středočeského soudu Lenka Ceplová. Pochybení nepociťuje ani oddělení sociálně právní ochrany dětí v Berouně. „Nemáme minimálních pochyb, že bychom jednali protiprávně,“ sdělila Andrea Baierová.

Právníci i Michaela Kopalová z Ligy lidských práv mají jiný názor. Eva Hanzelková chce případ dotáhnout do konce a zjistit, kdo pochybil. Chystá se podat žalobu na postup soudu, sociálních pracovníků i nemocnice. „Žaloba mne bude mrzet, ale nedá se s tím nic dělat. Kauzu budeme dále analyzovat a vyvodíme z ní závěry pro budoucnost. Zatím jsme podobný případ neřešili,“ uvedl ředitel nemocnice Tomáš Jedlička. „Rozumíme přáním klientů a chceme je respektovat. Zásadní problém je v tom, že požadavky pacientů předbíhají posunu v legislativě. Je třeba vše jasně stanovit zákonem,“ dodal Jedlička.

Vzhledem k tomu, že událost je opakovaně medializována, vydává Nemocnice Hořovice následující stanovisko:

Nemocnice Hořovice respektuje individuální porodní plány rodiček a snaží se jim vycházet vstříc. Stejně tak akceptuje možnost individuálních ošetřovatelských plánů péče o novorozence, propouštěné dříve, než je tzv. doba obvyklá. Ve všech případech, kdy součástí ošetřovatelského plánu o novorozence je souhlas dětského lékaře s převzetím a zajištěním další péče, včetně péče dané zákonem, nevidí nemocnice překážek
v takovém postupu. K takovým případům v naší nemocnici již došlo a neznáme důvody, proč v uvedené praxi nepokračovat k oboustranné spokojenosti rodičky i ošetřovatelského personálu.

Problém však nastává ve chvíli, kdy nemocnice nemá doloženo zajištění kontinuální zdravotní péče o takto předčasně propuštěného novorozence. Jsme přesvědčeni, že podpis reversu matkou dítěte v řádu hodin po porodu by mohl být relativizován z důvodu možné změny rozhodovacích schopností matky v této době. Jaká je v takových případech právní ochrana pracovníků nemocnice v případě, že by došlo ke komplikacím z hlediska zdravotního stavu dítěte ? Jaká by byla reakce veřejnosti vůči nemocnici v případě, že by došlo ke zdravotním problémům u takto neobvykle brzo propuštěného novorozence?

Přesně v této poloze je náš případ. Matka dítěte sdělila, že péči má zajištěnou svým praktickým dětským lékařem. Přes opakovaná upozornění na možná zdravotní rizika pro novorozence odešla z oddělení proti vůli ošetřujícího personálu cca 4 hodiny po porodu. Událost ošetřující personál řešil ohlášením na Policii ČR, jak standardně činíme ve všech případech předčasného odchodu pacienta bez jeho vzájemné dohody s ošetřujícím lékařem v těch případech, kdy nelze vyloučit bezprostřední vliv přerušení hospitalizace na zdravotní stav pacienta. V tuto chvíli považovala nemocnice situaci za uzavřenou. K zásadní změně došlo poté, co byla nemocnice kontaktována ošetřující dětskou lékařkou dítěte, která vyjádřila obavu o zajištění zdravotní péče o dítě mezi pátkem odpoledne a pondělím, neboť nebude v této době přítomna a nebude moci péči poskytnout. (Následně jsme zjistili, že lékařka byla matkou 2 dny před porodem kontaktována a byla žádána o péči s tím, že porod je plánován v následujícím týdnu, o záměru opustit porodnici v řádu hodin po porodu nebyla informována). Impulzem ke kontaktu za strany dětské lékařky byla pravděpodobně informace matky, že je na cestě domů z porodnice s požadavkem na dohodu o termínu možné návštěvy.

Teprve v této chvíli kontaktovali pracovníci nemocnice místně příslušný odbor péč o dítě a vyjádřili obavu o ohrožení jeho zdraví, případně života, a to z důvodu nezajištěné mimonemocniční péče.

Další konání orgánů soc. péče a soudu je také nutno hodnotit z hlediska časové tísně informačního deficitu a tedy z hlediska možných rizik ze strany dítěte. Je škoda, že matka, která absolvovala předporodní přípravu v naší nemocnici, nevznesla již tehdy požadavek na odchod s dítětem po porodu
v řádu hodin. V takovém případě bychom jí doporučili zajištění individuálního ošetřovatelského plánu novorozence včetně písemného souhlasu dětského lékaře (který by byl také včas a dostatečně informován) a na základě toho bychom její rozhodnutí akceptovali. S matkou jsme byli v době jejího pobytu v nemocnici v kontaktu, respektovali jsme její požadavky na soukromí a minimum péče. Matka, která byla s vlastním porodem spokojená, připustila, že příčinou události může být informační nedorozumění o dalším zajištění péče o novorozence. Matka i dítě byla propuštěna po cca 50 hodinách po porodu (28. 10. 2007) v odpovídajícím zdravotním stavu.

Nemocnice tedy nedržela matku na oddělení násilím ani nebránila propuštění dítěte, ale snažila se jí navrhnout zajištění péče minimálně 48 hodin a změnit její rozhodnutí informacemi o možných rizicích jejího záměru. Stejně tak nerozhodla o jejím návratu s dítětem do nemocnice. Není nám tedy jasné, v čem spatřuje ministerstvo zdravotnictví možné pochybení na straně nemocnice.

Nemocnice hodlá i v budoucnosti respektovat individuální přání klientů tak, jak to provozní podmínky dovolí. V případě, že přání bude přesahovat možnosti nemocnice nebo případně nebude jeho realizace poskytovat jejím pracovníkům dostatečnou právní ochranu, doporučíme volbu jiného zařízení. Věříme však, že takových případů bude co nejméně.

MUDr. Tomáš Jedlička,
ředitel nemocnice

„Snažíme se chápat a respektovat přání klientů, ale jakou máme právní ochranu v případě, že by došlo ke komplikacích z hlediska zdravotního stavu novorozence,“ vysvětluje postup nemocnice ředitel Tomáš Jedlička. Matka malého Miroslava sice postoj nemocnice na jednu stranu chápe, z hlediska lidských práv bylo podle ní ale její jednání protiprávní. Na postup nemocnice, soudu i sociálních pracovníků hodlá Hanzelková podat žalobu. Pomáhá jí právník a také Michaela Kopalová z Ligy lidských práv.

Má matka právo odejít předčasně z nemocnice? Co říkáte na alternativní porod? Setkali jste se s podobným případem? Co si o tom myslíte? Napište nám váš názor! Vložte příspěvek a zapojte se do diskuze na toto téma!

Nenechte si ujít ani páteční vydání Berounského deníku, kde najdete exkluzivní rozhovor s otcem miminka a dulou!