Nový projekt proti diskriminaci romských žen zahájila v únoru Občanská poradna Beroun. Monitoring, který probíhá na Berounsku a Hořovicku, již za necelé dva měsíce odhalil, že tito lidé opravdu potřebují poradenské služby.

„Monitoring případů diskriminace romských žen v berounském regionu provádí dvě terénní pracovnice, které navštěvují rodiny a zjišťují, jaké mají problémy. Do poradny jsou pak pozvány ženy s konkrétními potížemi, kde se jim věnují naši poradci na poli sociálně právním. Poradenství spočívá i v osvětě a vysvětlování pojmu diskriminace,“ sdělila vedoucí projektu Milena Richterová.

To, že projekt splňuje již nyní svou úlohu, potvrzuje jedna z terénních pracovnic Zdena Grundziová. „Romové nemají žádné dovolání a o existenci poradny mnohdy vůbec neví.

I proto nás přijímají většinou vřele a využívají naší pomoci,“ řekla terénní pracovnice, která se nedávno setkala s vážným případem. „V jedné obci chtějí vystěhovat dům, který obývají Romové. Nabídli jim finanční kompenzaci, ale tato částka absolutně neodpovídá. Lidé tady bydlí třicet let a neměli by kam jít. Všichni se bojí, co s nimi bude, protože jim náhradní bydlení nikdo nenabídl,“ uvedla Grundziová.

Podle vedoucí projektu zaznamenává poradna nejčastější případy diskriminace romských žen ve spojitosti s prací či vzděláním. „Vím o řadě případů, kdy by žena chtěla jít do práce či si dokončit vzdělání, ale je jí to znemožněno buď vlastní rodinou, nebo majoritní společností,“ řekla Richterová. To potvrzuje i terénní pracovnice. „Vím o případu, kdy romská žena měla nastoupit na manuální práci do Žebráka. Měli tam o ní veškeré informace, kromě toho, že je Romka. Když ji viděli, tak ji odmítli zaměstnat s tím, že už mají někoho jiného. Ta žena byla tenkrát hodně zklamaná,“ dodala Grundziová.