Problém s jídelnami by v případě povinného nošení roušek měly prakticky všechny základní školy oslovené Deníkem. Je to i případ Základní školy na Wagnerově náměstí v Berouně. „Myslím, že všichni ředitelé řeší úplně to samé. Problém by byl jak v jídelnách, tak i ve školních družinách, kde řešíme, jak to udělat, aby byly skupiny dětí homogenní a nepotkávaly se mimo skupiny. Na řešení pracujeme,“ uvedla ještě ve čtvrtek ráno Eva Drbalová, ředitelka školy. 

Podobně viděl problematiku také Pavel Herold, ředitel 2. ZŠ a MŠ Beroun. „Ve škole máme 740 dětí. Zajistit, aby se nemíchaly a skupiny zůstaly homogenní, je velmi těžké,“ řekl. Za téměř vyloučené to považoval například v družinách a jídelnách. „V pondělí si sedneme se zástupkyněmi nad touto problematikou. Určitě to ale zůstane na ředitelích a na rodičích. Můžeme zkusit, aby děti zůstaly ve třídách a nekorzovaly jako vždy, ale když se od března žáci neviděli…“ naznačil možný problém. V pondělí už může řešit jiné věci, pokud tedy nepřijde zase nějaká změna…

Situace je taková, že v případě povinnosti nosit roušky by se u menších škol dalo očekávat snadnější dodržení všech opatření. „Současný manuál neshledávám moc rozdílný oproti tomu jarnímu,“ řekla ve čtvrtek ráno Jiřina Janovská, ředitelka Základní školy a mateřské školy Karlštejn. „Když jsme to zvládli na jaře, budeme to muset zvládnout i teď na podzim,“ podotkla. Větší problém s některými opatřeními může být podle jejích slov na větších školách. I jim se ale se změnou nařízení určitě uleví.

Problémů by bylo ale více, třeba střídání učitelů na druhém stupni. Každý z nich učí nějaký specializovaný předmět, podle ředitelky tak snadno připadá na jednu třídu deset vyučujících „Stačí jedna třída v karanténě… Nikde jsme se v metodice nedočetli, jakým způsobem má zajistit ředitel výuku na druhém stupni, když půjde deset kantorů do karantény. To pak výuka padá, asi to bude řešit praxe,“ uvedla ve čtvrtek dopoledne ředitelka jedné ze základních škol v kraji Dana Bohatcová.

Velká část opatření prý nebyl pro školy takový problém – roušky byly podle oslovených ředitelů jasně dané, kdy je žáci mají nosit a naopak kdy je mohou sundat. Dezinfekce a mytí rukou jsou již z minulého půlroku známá opatření. Otázka čtvrtečního dopoledne - jak dlouho budou plošná opatření trvat? Nikdo nečekal, že se vše změní ještě před začátkem školního roku, tak ještě uvidíme, co přinese příští týden.