VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozpad koalice: Beroun sobě měl prý nepřijatelné požadavky

Beroun - Rozpad koalice, kterou vytvořilo hnutí Nezávislí Berouňáci, Beroun sobě, Lepší Beroun a část ČSSD, provází bouřlivé debaty na sociálních sítích a i v hospodách. Mluví se o různých důvodech. Někteří diskutující poukazují na klientelismus a povyšování osobních zájmů nad ty veřejné, jiní na osobní antipatie a dokonce se zmínila i zamýšlená privatizace Plzeňky.

29.10.2018
SDÍLEJ:

V pátek 19. října 2018 byla v Berouně podepsána koaliční dohoda o novém vedení Berouna. Po několika dnech už ale neplatí.Foto: DENÍK/Romana Šimková

Podle hnutí Nezávislí Berouňáci je hlavním důvodem rozpadu koalice to, že se strany nebyly schopné domluvit na programových prioritách, podmínkách fungování koaličních vztahů a rozdělení kompetencí v radě.

„Nezávislí Berouňáci, coby jednoznačný vítěz komunálních voleb v Berouně, projevili v mnoha složitých jednáních konstruktivní vůli se dohodnout a udělali mnoho velkorysých ústupků a kompromisů, a to za jediným účelem, aby mohlo být ustaveno stabilní nové vedení města Beroun. V tomto kontextu za náš největší ústupek považujeme, že jsme přenechali post starosty koaličnímu partnerovi (ČSSD),“ vysvětluje lídr hnutí Nezávislí Berouňáci Dušan Tomčo.

„Bohužel se spolupráce se zástupci Beroun sobě a Lepším Berounem ukázala jako dlouhodobě neudržitelná, a to ještě před dosažením finální dohody o principech koaliční spolupráce a programových prioritách. Naši koaliční partneři samozřejmě přesně vědí, v jakých záležitostech a proč nedošlo ke shodě. Naše oficiální výpověď tedy mohla být, a byla strohá a formální. Bohužel však ze strany zástupců Berouna sobě dochází k překrucování faktů a účelově zkreslené interpretaci. Proto chceme veřejnost informovat o našem pohledu,“ konstatoval Dušan Tomčo.

Podle tiskové zprávy, kterou Nezávislí Berouňáci vydali, jsou konkrétní důvody rozpadu koalice a odstoupení od podepsané dohody čtyři. Prvním je politicky nelogické a zbytečné navýšení počtu místostarostů.

„Ač jsme si jako vítěz voleb uměli představit nerovnoměrné rozdělení gescí na městském úřadě, tedy situaci, kdy Nezávislí Berouňáci budou mít politickou odpovědnost za méně gescí než Beroun sobě, (Beroun sobě 5 gescí, Nezávislí Berouňáci 4 gesce), přišli zástupci Beroun sobě v rozporu se zveřejněným textem rámcové koaliční dohody s požadavkem, že chtějí mít dva místostarosty. Jedním měl být Kameel Machart a druhým Martin Veselý. Nezávislí Berouňáci mají jednoho,“ uvedl Dušan Tomčo.

K neshodám mělo dojít i při rozdělování gescí. Nezávislí Berouňáci a Beroun sobě se nedokázali dohodnout ani na souvisejícím požadavku na restrukturalizaci odborů na Městském úřadě, které navrhoval Beroun sobě. Zástupci Beroun sobě měli podle Dušana Tomči vznášet opakovaně požadavky na nevhodné rozdělení gescí a s tím související nedůvodnou restrukturalizaci odborů městského úřadu. Některé odbory chtěli štěpit, jiné slučovat.

„S tímto jsme odmítli souhlasit, protože by to mohlo způsobit nestabilitu úřadu a mohlo by to zvýšit osobní náklady na radnici. Tento závěr navíc podtrhuje i riziko hrozícího střetu zájmů budoucích radních za Beroun sobě, a to Kameela Macharta a Martina Veselého, pokud by byl jejich návrh realizován v praxi. Střet zájmů spatřujeme v tom, že trvali na takových kompetencích ve veřejné funkci, které byly z velké části doposud předmětem jejich osobní podnikatelské činnosti,“ vysvětluje Dušan Tomčo s tím, že zbývající důvody jsou nepřijatelnost osoby Jiřího Míky (Lepší Beroun) coby radního kvůli jeho minulosti a nespokojenost voličů s osobou Kamila Macharta (Beroun sobě).

„V Královodvorském zpravodaji se dvakrát psalo, že se před lety z pozice místostarosty aktivně podílel na vyvedení pozemků z majetku obce Králův Dvůr do akciové společnosti, a to za pro obec velmi nevýhodných podmínek. O této cause jsme věděli již při uzavírání koaliční dohody, takže není relevantním důvodem pro její vypovězení, nicméně reakce našich voličů je pro nás velmi důležitá,“ upozornil lídr Nezávislých Berouňáků.

„Považuji za nutné jednoznačně se ohradit proti vyjádření Nezávislých Berouňáků směrem k mé osobě. Uvedená vyjádření se opírají o článek zveřejněný v Králodvorském zpravodaji v červnu 2018, tedy v době, kdy bylo již jasné, že se podílím na vytváření kandidátky Beroun sobě. Do té doby jsem výhrady proti mé osobě ve veřejném prostoru nezaznamenal, a to ani v době před osmi lety, kdy jsem v Berouně také kandidoval do zastupitelstva. Autora článku, při vší úctě, nepovažuji za nezávislého investigativního žurnalistu, ale za člena politické strany, která v danou chvíli byla naším konkurentem,“ uvedl k uveřejněnému lídr Beroun sobě Kameel Machart.

Jak dále uvedl, s autorem článku se sešel bezprostředně po jeho zveřejnění . „V osobním rozhovoru vyšlo najevo, že nelichotivá tvrzení o mé osobě nemůže opřít o žádná fakta a důkazy, ale vyjadřují pouze jeho osobní názor. Autor nevyužil možnost setkat se nikým z účastníků tehdejších událostí. Někteří zástupci Nezávislých Berouňáků vznesli při společném jednání námitky proti mé osobě, které se opíraly o zmíněný článek. Nabízel jsem, že podám k této věci vysvětlení, ale nikdo o to následně neprojevil zájem,“ dodal Machart.

K navrhovaným změnám a restrukturalizaci odborů uvedl následující: „Navrhl jsem, že by se k odboru kultury mohl přidat odbor vnějších vztahů. Připadalo mi to jako logické řešení. Gesce jsme chtěli rozdělit podle odbornosti. Na tom jsme se i na začátku shodli. Proto jsem požadoval kulturu a pro Martina Veselého stavební gesci a na tom jsme trvali. Oni nám ale nabídli životní prostředí, což je kauza Lištice a dopravu. S tím jsme nemohli souhlasit. Dodnes nechápu, proč se tak tvrdošíjně nechtěli vzdát kultury,“ vysvětlil neshody Kameel Machart.

Jiří Míka rozhodnutí koaličních partnerů respektuje. „Pokud s námi nechtějí dále spolupracovat, je to jejich svaté právo. Spíš mi vadí, že hledají zástupné důvody a jedním z nich jsem já. Vadí jim, že jsem k trvalému pobytu hlášen na městském úřadě, že jsem měl před třemi lety soudní spor se dvěma městskýma strážníky, oni skončili v práci a já dostal pokutu, a že jsem v létě dostal pokutu šest tisíc za pobíhání psů v lese a jelikož jsem flink, tak to spadlo do exekuce, která je ale již zaplacená. Holt budeme pro své voliče pracovat z opozice, ale nic se nemění na tom, že chci zlepšit život nejen na sídlišti, ale i v celém Berouně,“ upozornil lídr Lepšího Berouna s tím, že místo sebe na post radního nabízel Luboše Záloma, ale nikdo to nebral v potaz.

Vzhledem k tomu, že je na pondělí v Berouně ohlášeno ustavující zastupitelstvo, musí se nová koalice domluvit celkem rychle. „Budeme dále vyjednávat. S někým už jednáme, ale není to ještě domluvené, tak nechci komentovat s kým a jak. Protože jsme vypověděli koaliční dohodu, budeme vyjednávat o složení celého vedení města,“ upřesnil Dušan Tomčo. Takže nad tím, kdo bude novým starostou Berouna opět visí velký otazník.

Autor: Romana Šimková

29.10.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní zástupce 28 000 Kč Obchodní zástupci TECHNICKO-OBCHODNÍ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: TECHNICKO-OBCHODNÍ PRACOVNÍK - Místo výkonu práce: Žebrák. Požadavky: SŠ nebo VŠ vzdělání, znalost německého jazyka, organizační schopnosti, ŘP sk. B, schopnost "týmové práce", obchodní praxe (výhodou). Náplň práce: péče o stávající zákazníky a získávání nových, cenová tvorba, management kvality, řešení reklamací, součinnost s vedoucím výroby při organizaci výroby, součinnost s vedoucím údržby při opravách a údržbě závodu. Zaměstnanecké výhody: týden dovolené nad rámec ZP, další benefity. Kontakt: telefonicky, emailem.. Pracoviště: Wiegel žebrák žárové zinkování s.r.o., Za Dálnicí, č.p. 509, 267 53 Žebrák. Informace: Renata Šmídová, +420 734 575 819. Výroba - Výroba Správci objektů 12 200 Kč Správci objektů ÚDRŽBÁŘI, DOMOVNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ÚDRŽBÁŘI, DOMOVNÍCI - Místo výkonu práce: Hořovice. Náplň práce: údržba areálu firmy, údržba zeleně, správa budov. Požadavky: zkušenosti s praktickými činnostmi výhodou, nejsou podmínkou, manuální zručnost, spolehlivost, bezúhonnost. Kontakt: emailem, osobně (Každé Po od 9:00-11:00, Kotopeky č.p. 24, Hořovice).. Pracoviště: Kovovýroba valcverk, s.r.o., 268 01 Hořovice. Informace: Petra Aykan Kašparová, +420 311 512 381. Výroba - Výroba Obsluha strojů 12 200 Kč Obsluha strojů na balení, plnění a etiketování PROVOZNÍ DĚLNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: PROVOZNÍ DĚLNÍCI - Místo výkonu práce: Loděnice. Zaměstnanecké výhody: výkonnostní odměny, podniková ubytovna, dotované stravování. Kontakt: telefonicky (9:00-15:00 hod.).. Pracoviště: Gz media, a.s., Tovární, č.p. 340, 267 12 Loděnice u Berouna. Informace: Iveta Bodnarová, +420 311 673 319. Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘI. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: KUCHAŘI - Místo výkonu práce: Beroun. Požadavky: znalost přípravy čínské kuchyně podmínkou, znalost čínského jazyka výhodou. Kontakt: e-mailem.. Pracoviště: Tin tong s.r.o., Politických vězňů, č.p. 517, 266 01 Beroun 1. Informace: Jana Šulcová, AK Liliana Křístková, .

Ilustrační foto

Studenti mohou vyhrát peníze na maturitní ples

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová na tiskové konferenci v poděbradské městské knihovně, kde měla 20. listopadu kancelář.
3

Na rozvoj kraje by mohlo jít téměř půl miliardy korun

Vlaky změní jízdní řád. Bude většina lidí chválit?

Střední Čechy - Přibudou vlaky, zkrátí se intervaly mezi spoji - a také se zlepší návaznost. Tak nadějně se chystané změny na železnici jevily v létě, kdy Správa železniční dopravní cesty předložila k diskusi návrhy změn jízdních řádů. Nyní, kdy již zveřejnila konečnou podobu, podle níž začnou vlaky jezdit od 9. prosince, se řada středočeských cestujících může cítit spokojeně: zdá se, že se sliby naplňují.

Při nehodě autobusu se zranili čtyři lidé

Mníšek pod Brdy /FOTOGALERIE/ - Čtyři zranění, přičemž v jednom případě se jedná o vážnější úraz, si v noci na středu 21. listopadu vyžádala nehoda zájezdového autobusu u Mníšku pod Brdy. Ten hodinu a čtvrt před půlnocí vyjel v Dobříšské ulici, na silnici vedoucí podél dálnice D4, mimo vozovku a převrátil se na levý bok.

Kdo na studium nemá, ať se do něj nepouští, žádají kraje

Střední Čechy – Řešte situaci na středních školách. Bezodkladně. S touto výzvou se na ministerstvo školství obracejí všechny kraje – a do jednotného šiku se staví i středočeské hejtmanství.

Smogové zákazy Praha 'odpískala'

Střední Čechy - Obávat se možnosti drastického omezování pohybu v případě, že nastane smogová situace na úrovni takzvaného stavu regulace (za posledních 12 let se to stalo čtyřikrát), by prozatím neměli Středočeši mířící do Prahy. Po více než roce a půl prací na přípravách regulačního plánu hlavní město projekt spojovaný se jménem radní Jany Plamínkové (STAN) odpískalo.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT