Praha/ Středočeští zastupitelé schválili v pondělí 15. prosince rozpočet Středočeského kraje na rok 2009. Obsáhlou diskuzí, která tomu předcházela, ale dohadování politických protivníků z táborů ODS a nyní vládnoucí ČSSD nekončí. Podle bývalého hejtmana Petra Bendla (ODS) si jeho nástupce David Rath (ČSSD) a jeho tým neuhlídali termín vyvěšení návrhu rozpočtu na úřední desce. „Nebylo to v souladu se zákonem,“ tvrdí Bendl, podle něhož občané neměli návrh rozpočtu k dispozici celý patnáct dní. Bendl a jeho straničtí kolegové mají za to, že odhlasovaný rozpočet je neplatný, protože vůbec neměl být schvalován. Nyní se občanští demokraté chtějí obrátit na krajský úřad – a dál budou postupovat podle toho, jakou dostanou odpověď. „Pokud potvrdí naši námitku, bude na to rada kraje muset reagovat. Pokud námitku nepotvrdí, můžeme se odvolat,“ plánuje Bendl, který tak jako tak chce dosáhnout toho, aby o rozpočtu zastupitelé hlasovali znovu.
David Rath je naopak přesvědčen, že něco podobného nebude třeba. I když připouští, že věc je diskutabilní. „Rozpočet byl zveřejněn 1. prosince, dnes máme 15. prosince. Myslím, že ODS zbytečně obstruovala, patnáctý den je patnáctý den. Ale i kdyby měli pravdu, jde jen o pár hodin,“ zdůraznil Rath, který námitky občanských demokratů označil jako zbytečnou debatu, snahu škodit za každou cenu a nikam nevedoucí zdržování, které nemá úroveň. Sám nicméně připouští, že neměl jinou možnost než prosadit schválení rozpočtu za každou cenu. V opačném případě by totiž bylo v ohrožení naplňování nejviditelnějšího předvolebního slibu ČSSD – ukončit od 1. ledna vybírání regulačních poplatků v krajských nemocnicích.
Právě takovému pro ČSSD nemilému scénáři schválení rozpočtu podle Ratha zabránilo. Dokonce i v případě, že by zastupitelé za ODS podali stížnost a ministerstvo vnitra by jim dalo za pravdu. „Ani ministerstvo nemůže rozpočet zrušit. Platil by dál. Jen by musel být ještě jednou projednán a znovu by se o něm hlasovalo,“ podotkl hejtman. Vzhledem k rozložení sil v zastupitelstvu si je přitom jist, že potřebnou většinu díky hlasům svých stranických kolegů a komunistů získá vždycky.
Sliby jsou už započtené
Jak se političtí oponenti neshodli na formě, tak měli neslučitelné rozpory i pokud jde o obsah. „Návrh již odráží priority rady kraje, tedy obsahuje 500 milionů korun na fond rozvoje obcí, počítá s 80 miliony korun na úhradu regulačních poplatků v krajských nemocnicích a lékárnách a na zaplacení dopravy žáků a studentů do škol je připraveno 60 milionů na autobusy a 25 milionů na vlaky,“ připomněl náměstek hejtmana Marcel Hrabě (ČSSD). „Ale je to na úkor jiných výdajů, především z oblasti zdravotnictví, kde zatím nejsou plánovány peníze na provoz nově otevřených stanovišť záchranné služby, dále na úkor investic do dopravy i údržby a oprav silnic druhé a třetí třídy a také na úkor opatření, která posilují bezpečnost na našich silnicích – například úprav přechodů pro chodce,“ oponuje někdejší hejtman Bendl.
Chystají se změny
„O návrhu jsme diskutovali čtyři dny, nešlo vše rozebrat kapitolu po kapitole, položku po položce,“ připouští sice Hrabě – rozhodně však považuje rozpočet sestavený novým vedením kraje i v takto rekordním čase za mnohem lepší než původní návrh, který zůstal po Bendlovu týmu. „Ještě budeme diskutovat v průběhu roku a můžeme očekávat více rozpočtových opatření než v minulém roce,“ připomněl. Opoziční ODS ale rozpočet z dílny ČSSD odmítá. Podle Bendla je prý všechno špatně. Sociální demokraté podle jeho slov počítají s přebytkem hospodaření letošního roku, aniž by byly uzavřeny účty, chybí rezerva pro případ neočekávaných výdajů či výpadku příjmů… „A kraj dokonce přiznává, že nepokryje prokazatelnou ztrátu autobusovým a vlakovým dopravcům,“ doplnil zastupitel Ladislav Kutík (ODS). „Na jedné straně se rozdává při plnění volebních slibů – a na straně druhé se neplní zákonné povinnosti,“ připomněl Kutík s dodatkem, že takové počínání by mohlo mít za následek i snížení rozsahu dopravy.
Nekončící dohadování
Debata krajských zastupitelů se ovšem nenesla pouze v rovině debat o struktuře výdajů. Zástupci ODS a ČSSD do sebe šili třeba i dohadováním o tom, která strana má horší počtáře. „Ano, v návrhu jsou chyby v procentech,“ připustil Rath. Hned však toto zjištění použil jako zbraň: „Další důvod, proč z úřadu propustit lidi, které jste vy nabrali. Oni tam ty chyby udělali.“
Zaznívaly i výměny názorů, které vyvolávaly na tvářích úsměv. „Já si tady mohu říkat co chci – stejně jako vy,“ obrátil se hejtman na zastupitele Raduana Nwelatiho (ODS). „To je demokracie,“ poučoval. „A já nikoho omezovat nebudu – ani vás, i kdybych věděl, že říkáte nesmysly,“ prohlásil hejtman k Nwelatimu, jenž vybízel, aby zastupitelé věnovali menší pozornost politickým deklaracím a více se zaměřili na řešení konkrétních problémů kraje. O pár hodin později už ale hejtman káral právě Nwelatiho, že se do rozpravy hlásí neúměrně často. Rath nešetřil ani Bendla. „Tak zadlužené nemocnice jako jsou dnes ve středních Čechách, to svět neviděl. Realita je skutečně úděsná. Víte to vůbec?“ obrátil se na svého předchůdce.