Někteří občané Rpet se bouří proti rozsáhlému prořezu vrby, která se nachází přímo v obci. Podle nich současná úprava strom poškodí. „Vrba byla neodborně prořezána již před několika lety. Musel jsem ji zachraňovat,“ tvrdí Jaroslav Hasman ze Rpet.

K němu se přidává další obyvatel obce. „Strom měl zůstat v původním stavu. Někteří lidé chtěli vrbu porazit už před pětadvaceti lety. Obyvatelé okolních domů se zbytečně bojí větví, které by podle nich mohly poškodit jejich domy a zahrady. Místo kolem stromu však ostatní lidé s oblibou navštěvují nejen s dětmi, ale i s návštěvami. Je to náš park. Zásah strom určitě poškodí, stačí se podívat na jeho pahýly,“ stěžuje si František Endršt.

Odborníci mají opačný názor. Odborná firma zahájila prořez vrby ve Rpetech první říjnový den. „Kvůli silnému větru jsme museli ale prořez vrby na jeden den přerušit. Hrozilo nebezpečí úrazu,“ uvedl odborník na ošetření vzrostlých stromů Tomáš Hupač.
„Nyní provádíme odlehčení kosterních větví a kmenů. Nejedná se o první případ, kdy lidé s úpravou nesouhlasí. Jestliže chce obec strom zachovat, je tato bezpečnostní a preventivní úprava nutná. Veškeré rány a řezy na jaře obrazí a budou do nich proudit živiny. Koruna vrby bude opět bohatá, “ vysvětlil Tomáš Hupač.

Posudek vypracoval obci znalec a úpravu vrby schválilo zastupitelstvo Rpet. „Odborný posudek úpravy vrby nám vypracovali specialisté z Brna,“ uzavřela starostka Rpet Alena Hasmanová.