„Od středy je začínáme prodávat i na stánkách, které budeme mít otevřené od rána do 18 hodin,“ uvedl za králodvorské rybáře jejich hospodář Dan Veselý. Jak ale podotkl, cena kapra pravděpodobně nezůstane stejná. „Jako prodejci patříme k těm malým. Uvidíme, s jakou cenou přijdou ti větší,“ poznamenal Dan Veselý.

Prodejní stánky budou mít rybáři letos ve Zdicích, v Králově Dvoře U Třech Zvonků, v Berouně u Billy a na Husově náměstí. Popovičtí rybáři budou prodávat kapry ze své vlastní produkce, ale i od kolegů z Klatov. „Celou vánoční poptávku bychom ze svého chovu nepokryly. Proto část ryb dokupujeme z klatovského rybářství. Letos prodáváme kapry, amury, líny, štiky, pstruhy i siveny. Váha pstruhů se pohybuje kolem tří kil.

Přestože bylo velmi horké jaro i léto, ryby rybářům neuhynuly. „ Vedro rybám neprospívalo. Sice nám žádné neuhynuly, ale jejich přírůstek byl menší. Zákazníků se to ale nijak nedotkne. Vánoční ryba je ale stejná jako v předchozích letech. Lidé stejně dávají přednost dvoukilovým až tříkilovým kusům. Jen sporadicky se najde zákazník, který se dožaduje desetikilového kapra. Ale najdou se,“ vysvětlil Dan Veselý.

Zákazníci se i letos dočkají tradičního servisu. Zabití, vykuchání, očištění a kdo bude chtít i naporcování. Ceny těchto úkonů zůstávají stejné jako loni.

K vánočním svátků patří živý stromek, umělým už odzvonilo. Největší poptávka je po jedlích.
Na plantážích si můžete vánoční stromek sami uříznout

Stánkový prodej kaprů musí splňovat určité podmínky prodeje živých ryb. Také musí být v souladu se zákony o ochraně zvířat proti týrání a veterinárním zákonem. Podmínky pro stánkový prodej kaprů jsou upravené zákonem. Prodejci nepotřebují speciální osvědčení, ale jejich povinnosti v souvislosti se zajištěním podmínek pro stánkový prodej vánočních kaprů případně způsob zacházení s kapry kontrolují veterináři.

Pravidla vánočního prodeje ryb na stáncích upravuje novela veterinárního zákona z roku 2006. Podle ní musí prodejci ryb nahlásit krajské veterinární správě, případně městské veterinární správě termín a místo prodeje ryb. Oznámení vánočního stánkového prodeje ryb není zpoplatněno a prodejci jsou u příslušné veterinární správy zapsáni ve speciálním seznamu „Stánkový sezónní prodej ryb“.

Usmrcování ryb na stáncích má své příznivce i odpůrce. Někomu vadí, že na to koukají děti. Zabití ryby může probíhat pouze schváleným způsobem na přání zákazníka. Kapr se nejprve omráčí tupým úderem na temeno hlavy a následně vykrví přetnutím žáber či velkých cév za hlavou. V žádném případě se nesmí provádět zabíjení kaprů do zásoby. Státní veterinární správa ČR každoročně zákazníkům doporučuje odborné usmrcení kaprů na stánku před nošením živých kaprů domů, kdy strádají nejen přenosem v tašce, ale i případným pobytem ve vaně.

„Bez kapra a bramborového salátu si neumíme s manželem představit Štědrý den. Je pravda, že mladí už o rybu nestojí. Stěžují si, že je samá kost a raději si dají řízek. Přesto kapra na vánoční svátky každoročně kupuji, a to už celých pětačtyřicet let. Kdybych všechny, co jsme doma snědli, naskládala do vany, byla by jich asi plná po okraj,“ poznamenala se smíchem Jitka Kulichová z Berouna.

Česko zpívá koledy 2018. I přes vytrvalé sněžení si cestu k Domečku Hořovice našly desítky lidí.
OBRAZEM: Česko zpívalo koledy a Berounsko s ním