Úhyn ryb, který začal na rybníku u Rpet před několika týdny, šetří již čtrnáct dní hořovický odbor životního prostředí. Majitel rybníku Jaroslav Hasman označuje situaci za ekologickou havárii a tvrdí, že k masivnímu úhynu dochází kvůli splaškům ze Rpet. S tím ale zastupitelé obce nesouhlasí. Neexistuje podle nich žádný důkaz, že na situaci nese vinu obec. Konečné řešení přinese podle všeho až šetření inspekce.

„Zúčastnila jsem se jednání na hořovickém městském úřadě, kde jsme se dohodli, že celý problém vyhodnotí kontrola z inspekce životního prostředí,“ potvrdila starostka Rpet Alena Hasmanová, která je přesvědčena o tom, že obec nenese na havárii vinu. Netají se také rozporuplnými pocity
z toho, jak se ve věci úředně postupuje. „K místnímu šetření, které se u rybníku uskutečnilo za přítomnosti pracovníků příslušného odboru a také policie, jsme přizváni nebyli. Doposud jsem nedostala žádné písemné vyrozumění ani protokol z policie,“ vysvětluje Hasmanová. „Myslím si také, že je poněkud pozdě řešit situaci měsíc po havárii,“ míní starostka. Pokusy o jednání s majitelem rybníku podle ní skončily nezdarem. „Při výjezdním zasedání zastupitelstva jsme rybník navštívili, ale s majitelem jsme se nedokázali nijak dohodnout. Problém je nutné řešit úřední cestou,“ říká. Podobný názor sdílí i Jaroslav Hasman. „Se zastupiteli není možná domluva,“ připouští majitel rybníku. „Ti se nejspíš přijeli jen hádat. Pokud chtějí válku, pak ji budou mít,“ říká. Schůzky vedoucího odboru se starostkou se Has〜man nezúčastnil, protože nebyl pozván. „Asi mě k jednání nepotřebují. Myslím si, že je to chyba, ale snad vědí, co dělají,“ dodává chovatel, který údajně nepožaduje úhradu ztrát a ani si nepřeje, aby byla obec penalizována. „Ryby obětuji pro dobrou věc, pro čističku,“ dodává. Starostka ale tvrdí, že obec už před rokem právě z iniciativy Hasmana pokutu dostala. „A teď to bude ještě horší. Na čistírnu ale obec zatím nemá prostředky,“ říká.

Vyjádření pracovníků odboru životního prostředí se nám včera nepodařilo získat. Kauze se ale budeme i nadále věnovat v některém z dalších vydání Berounského deníku.