Vysoké teploty a nedostatek srážek přidělávají starosti nejenom vodohospodářům, majitelům studní, ale i rybářům. Spodní vody je málo, i když občas sprchne. Voda v půdě totiž chybí už několik let zpátky, a tak vysychají studny, mizejí potoky a v rybnících se neustále snižují hladiny. „Je to velmi špatné. Ryby trpí nedostatkem kyslíku. V rybníkách, které nemají žádný přítok vody, je situace opravdu kritická. Ryby nám kvůli horku hynou ve velkém. Přestože byla velká vedra i v loňském roce, tyto problémy jsme neměli. Tam, kde máme k dispozici elektřinu, tak vodní nádrže a rybníky čeříme. Největší úhyn ryb máme v Suchomastech a v Hudlicích. Jak vysoké ztráty nás čekají, si zatím netroufám odhadnout,“ popsal situaci hospodář králodvorských rybářů Jiří Kotík.

Mnohem horší situace je oproti Berounsku na Milínsku v příbramském regionu. V této oblasti jsou na tom rybníky s vodou ještě hůře. Hladiny jsou stále velmi nízko a rybí násadu decimují volavky. Ty v mělké vodě spolu s kormorány mají jednoudušší lov ryb a berou rybníky doslova útokem v celých hejnech.

Situaci také zhoršují tropické teploty. Ryby při vysokách teplotách trpí nedostatkem kyslíku a u břehů se začínají objevovat jejich mrtvá těla. Soukromý rybníkář Miloš Bernatík v současné době obhospodařuje přes 35 hektarů vodní plochy u Kozárovic a v okolí Milína. Rybář za deset let svého působení v chovu ryb nepamatuje tak špatný rok. „Kvůli nízkému stavu vody mi zůstala nenasazena téměř desetina rybníků“ uvedl Bernatík s tím, že škody způsobené počasím se začínají šplhat do statisíců. „To je teprve červenec. Pokud bude sucho a vedra budou pokračovat, může být situace ještě horší. Nepřidá tomu ani cena obilí používaného jako krmení, která oproti loňsku také rapidně vzrostla. Je proto dost možné, že za kapříka na letošním vánočním stole si budeme muset trochu připlatit,“ domnívá se rybář.

Meteorologové ve své dlouhodobé předpovědi počasí upozornili, že letošní léto bude pravděpodobně pokračovat s nadprůměrnými teplotami i nadále. A to není dobrá zpráva nejenom pro rybáře, ale i zemědělce a v neposlední řadě také pro vodohospodáře.