Členové spolku tak postupně vyjíždějí do mateřských škol sídlících v obcích, kde skupina působí, a s dětmi staví hmyzí hotely. Naposledy se budovalo v mateřince v Broumech.

Celkem bude naistalováno dvacet hmyzích hotelů, a to do každé obce jeden. V rámci této iniciativy také běží výukový projektový den, jenž dětem v mateřských školách přibližuje důležitost a rozmanitost hmyzu v naší přírodě.

„Za vymíráním hmyzu stojí především člověk, který si krajinu přizpůsobuje ke svému obrazu," uvedla projektová manažerka spolku Pavla Dvořáková. "Chceme tedy děti naučit, že příroda kolem nás není samo sebou a je potřeba se o n starat a přemýšlet. Že i drobné vylepšení každé zahrady o hmyzí domeček přináší velký užitek," přiblížila. Úkolem dětí je vybavit jednotlivé hotelové pokoje šiškami, mechem, dutými stébly a jiným přírodním materiálem, aby se v něm hmyzu, a hlavně včelkám samotářkám, dobře bydlelo. "Děti se tak hravou a zážitkovou formou dozvědí více o životě hmyzu,“ uzavřela Dvořáková.

Ta navíc připomněla, že pozorovat, jak se do domků hmyz zabydluje, je zábava, která zároveň probouzí v dětech zvědavost a zájem o přírodní vědy.

Na tvorbě dvaceti konstrukcí hmyzího hotelu se v rámci školních dílen podíleli žáci ze Základní školy Loděnice. Vybavení školních dílen bylo spolufinancováno z dotací, které zprostředkovala Místní akční skupina Jihozápad. Projekt finančně podporuje také Nadační fond Veolia.