Slzy dojetí, vřelá obětí a vzájemný nekončící oční kontakt. Tak to vypadalo a vlastně stále vypadá v celé řadě domovů pro seniory v celé České republice, těch na Berounsku nevyjímaje. V pondělí se totiž rozvolnila další vládní opatření přijatá kvůli šíření nového typu koronaviru.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

„Nepřísluší mi toto komentovat, ale určitě slzy dojetí byly. Dovedu si představit, kdybych měl v zařízení umístěnou babičku, maminku a mohl se s nimi setkat. Bylo by to určitě dojemné setkání. O tom tedy žádná,“ sdělil Berounskému deníku Ondřej Šimon, ředitel Domova seniorů TGM Beroun a zároveň Domova seniorů ve Všestudech na Mělnicku.

Právě v těchto zařízeních byli klienti izolováni od ostatního světa více než čtvrt roku. Nejprve počátkem února kvůli chřipkové epidemii, postupně pak kvůli epidemii nového typu koronaviru. Obě strany, jak senioři, tak jejich příbuzní, se proto na setkání velmi těšily.

Domovy seniorů právě kvůli obavám z prvních „přívalových“ vln návštěv zavedly různá opatření. Do Domova seniorů TGM Beroun je tak nutné se předem objednat.

„Lidé jsou naštěstí ukáznění, dodržují veškerá nastavená pravidla. Měly jsme tu sice jeden až dvě výjimky, kdy dorazila návštěva bez ohlášení, ačkoliv jsme o tom všude možně informovali. Museli jsme je, bohužel, poslat domů. Jinak jsou lidé ohleduplní, klienti jsou velmi rádi, že vidí své příbuzné a samozřejmě i obráceně,“ popsal situaci ředitel Ondřej Šimon s tím, že až další týdny ukáží, jak se bude situace dále vyvíjet – tedy zda budou jednotlivá opatření znovu více uvolněna, nebo dojde opět k zavedení přísnějších opatření.

V prvních dvou dnech byly termíny návštěv v berounském domově zcela obsazené, o návštěvy je i nadále zájem. Podle ředitele ovšem bude počet návštěv postupně opadat, a to vzhledem k pravidelnosti setkání.

Ani v dalších domovech pro seniory nebyl s návštěvami problém. V Domově seniorů Na Výsluní v Hořovicích nemají režim návštěv postavený na principu telefonického objednání, ale vše řídí na místě recepční.

„Ta má nejen přehled, za kým návštěva míří, ale také o jak veliký pokoj se jedná a v případě, že by zde již byla návštěva, požádá, aby lidé vyčkali,“ řekla ředitelka Domova seniorů Na Výsluní v Hořovicích Drahomíra Bubínová s tím, že návštěvníci opatření chápou a vše probíhá naprosto v klidu. „Trochu jsem se toho obávala, ale lidé jsou tolerantní a řídí se pokyny.“