Jana S.:  Prý jste se o těžbě dozvěděla náhodou od lidí z Hostíma. Není to trochu divné? To vám nějakou zprávu nemohl dát třeba bývalý starosta Jiří Besser, když už je v té vrcholné politice?

Divné to je a vypovídá to zejména o tom, že těžaři udělali spoustu kroků velmi obezřetně tak, aby se o nich nevědělo. S panem poslancem Besserem, stejně jako se senátorem Oberfalzerem nebo poslancem Dolejšem jsem se spojila okamžitě po zprávě od občanů Hostíma a nikdo z nich o chystaném průzkumu a těžbě v Českém krasu nic nevěděl.

Berouňák: Jsem tímto jednáním dost rozhořčený. Co to má znamenat? O nás bez nás? Zase si chce někdo nahoře nakapsovat na úkor nás tady dole? Držím vám palce a jen chci říct, abyste nepolevila ve svém úsilí.

Děkuji za podporu, polevit nehodlám, ale je naprosto jasné, že na kauzu takového rozsahu sama nestačím. Proto je tak důležitá jednota všech obcí Berounska - jejich zastupitelů i občanů, stejně jako stejný odpor na Náchodsku a dalších místech ČR pod stejnou "vlajkou". Právě teď u nás na úřadě počítá paní doktorka Bergerová (petiční výbor) podpisy na petičních listech.

Dalším krokem bude snaha o prosazení zákona na zákaz metody hydraulického frakování v celé ČR.

Milada Veselá: Kde mohu podepsat petici?

Nejsnáze asi u nás na podatelně úřadu, ale petičních míst jsou desítky, dokonce i v sousedních obcích, na Plzeňsku a v Praze. Petice jsou 2 a obě stejně důležité. Kdokoli kdo nemá možnost ji podepsat na některém z míst, uvedených na stránkách www.mesto-beroun.cz si ji může z webu stáhnout, podepsat a poslat petičnímu výboru zpět.

V. T.: Už se s vámi spojila i druhá strana? Vyslechli jste ji?

Je otázka, kdo je v tuto chvíli všechno na "druhé straně". Vy máte asi na mysli společnost Hutton Energy, nebo její dceřinnou firmu Basgas Energia, ale pro nás jsou v tuto chvíli na druhé straně všichni ti, kdo vůbec uvažují o těžbě břidličného plynu v jakékoli cenné lokalitě ČR. Je jedno zda jde o KRNAP, CHKO Broumovsko nebo CHKO Český kras či Valašsko. Jde o principy, hodnoty, budoucnost a o vodu. S "druhou stranou" neustále diskutujeme, se zástupci společnosti Basgas nebo Hutton Energy přímo ne, dosud se s námi nespojili.

Máchal: Než něco podepíšu, chci slyšet všechny argumenty, ale z radnice se dozvídáme pouze jednostranný pohled. Nezdá se vám to manipulativní?

Manipulativní se mi zdá, že už v lednu 2011 doputovala žádost Hutton Energy o stanovení průzkumného území Berounka a Náchodsko -Trutnovsko na MŽP a my se o tom dozvěděli v březnu 2012. Všechny argumenty druhé strany zaznívají z médií už více než měsíc a po celou dobu jsou vyzdvihována pozitiva - snížení ekonomické závislosti ČR na Rusku v těžbě zemního plynu, nová strategická surovina na obzoru… Je jenom dobře, pokud chcete slyšet všechny argumenty, proto dnes pořádáme mimo jiné na žádost šéfky petičního výboru STOP HF - Český kras veřejnou debatu, či chcete-li přednášku v České pojišťovně, aby se lidé měli možnost lépe informovat.

Jiří K.: Jaké jsou reakce mladých? Měli jste minulý týden besedy na těžbu břidlicových plynů na školách. Jak reagovali, zajímali se studenti vůbec o to?

Reakce studentů mne nadchly. Na gymnáziu byl přednášet RNDr.Doc.Fatka CSc., na obchodní akademii RNDr.Doc. Frýda, Dr. Oba pánové jsou geologové, významní vědci a badatelé s místní znalostí i znalostí z těžebných vrtů v Americe. Studenti se o věc zajímali, hodně o problematice věděli předem. Pro mne bylo ale naprosto hrozné zjištění, že mladý člověk ve věku středoškolského studenta uvažuje tak, že když je to přece "celé blbost", proč se o tom vůbec ještě uvažuje? A tak to přesně je: základní problém vidím v tom, že v dnešní době věnují stovky a tisíce občanů, zastupitelů a odborníků svůj drahocenný čas něčemu, co by měli za nás naši zákonodárci správně a zodpovědně posoudit a pakliže je to tedy opravdu "úplná blbost", tak před tím naši zemi zcela samozřejmě ochránit. Debata se studenty mi otevřela oči v tom, jak se dají jednoduché věci zkomplikovat, když se ztratí zdravý rozum.

Cápa: Dobrý den, nejprve mi dovolte, abych vám poděkoval, že do toho od začátku jdete tak zarputile. Jenže je to dost křehká hranice, kde vás mohou snadno označit nálepkou s prominutím ekologický blázen a pak už všechna další jednání budou dost obtížná, nemáte ten pocit?

Přesně jste vystihl největší riziko celé "akce". Naštěstí mám naprosto exaktní vzdělání i pracovní profil - jako vystudovaný inženýr ekonomie kladu vedle sebe čísla a fakta, jako bývalou členku top managementu jedné z firem skupiny PPF mne zajímají tvrdá data. Doma mám strojního inženýra a IT specialistu. V životě bych si nikde "nelehala před bagr", kvůli dvěma mlokům. A právě proto se ptám: 2-5% snížení závislosti na Rusku v odběru zemního plynu na straně jedné a proti tomu: náklady na průzkum, když vědci tvrdí, že je tu těžba plynu technicky a geologicky nemožná, náklady na těžbu, které jsou v desítkách milionů dolarů na jeden vrt, nevratné poškození krajiny, rizika kontaminace vody…  a v případě, že se odborníci nepletou, následně vyvolané náklady na zdravotní péči a dodávky pitné vody do ČR… Ani ekonom se nemůže dopočítat, pakliže máme všechny informace, to mi věřte.

Vladimír Hora: Stíháte i další problémy Berouna, když se nyní tak výrazně angažujete v břidlicích? Není to jen nafouknutá bublina před krajskými volbami? Ne, že by to u nás v Čechách bylo poprvé…

Snažím se nic jiného nešidit. Kéž by to byla jen bublina která splaskne, ale bohužel si to nemyslím. Je to ještě běh na dlouhou trať a doufám, že se šťastným koncem. Pokud jde o krajské volby, sama jsem definitivně odmítla několik nabídek na vysoké posty na kandidátkách do krajského zastupitestva, protože jsem šla do komunální politiky s cílem pracovat pro své město a ne dělat politickou kariéru. Raději si chci pro Beroun ponechat svoji nezávislost, nestrannost a možnost věnovat se místním problémům. Při každodenním rozhodování ve funkci starostky nechci uvažovat v souvislostech vyšších politických příslušností nebo skupin.  Chci mít i nadále možnost upřednostňovat zdravý rozum s ohledem na maximální přínos pro Beroun.

Petra L.:  Kde se můžeme dozvědět o těžbě břidlicových plynů víc?

Možností je spousta: www.mesto-beroun.cz, www.ne-plyn.hys.cz, stránky těžařů, pořady ČT1 Nedej se! a Přidej se!, v neděli 22.4. dopoledne bude o Berouně. Dále pak existuje film GASLAND o těžbě v Americe. V neposlední řadě jste srdečně zvána na debatu pro veřejnost, dnes v sále ČP od 18,00.

Hosty budou geologové, ekologové, aktivisti  i politici a sami si můžete udělat názor a případně podepsat petici.

Občan Berouna: S rodinou jsme už na radnici podepsali obě petice. Můžu se zeptat, kolik už je na té naší petici podpisů a co se stane, pokud jich nebude dostatek?

Věřím, že jich dostatek bude. Jsem o tom skálopevně přesvědčená. Aktivita sílí po celé ČR a my potřebujeme "jen" 10 tisíc podpisů, aby se peticí musela veřejně zabývat vláda. Petice STOP HF už jich má více než 9000 a my jim dnes večer slavnostně přidáme dalších 1500!  Naše Berounská má k dnešnímu dni téměř 6000! Touto cestou moc děkuji Vám všem, kteří jste svůj podpis připojili, protože Vám není jedno, co se u nás děje.