Redaktoři Berounského deníku provedli anonymní test ve sběrnách surovin a pokusili se prodat kanál, které sběrny vykupovat nemají. „Dobrý den, našla jsem u nás u baráku opřený starý kanál, vezmete mi ho?“ První pokus jsme provedli v hořovické sběrně. Místní zaměstnanec ale výkup kanálu razantně zamítl. Nepomohlo přesvědčování. Zdůraznil, že by měli problémy s policií a takový typ materiálu neberou.


Druhý pokus jsme provedli ve sběrně surovin v Berouně. Ale ani tam jsme s prodejem kanálu neuspěli. „Jedině v případě, že byste nám doložila i občanský průkaz, ale rovnou vám říkám, že takové věci my od lidí nebereme,“ uvedla Ivana Schönauerová, majitelka berounské sběrny u autobusového nádraží.
Té jsme nakonec prozradili, že jsme redaktoři Berounského deníku a zeptali jsme se jí na zkušenosti s výkupem kradených věcí. „Co se nám zdá podezřelé, to raději od lidí nebereme, nebo případně na občanský průkaz. Dokladujeme vlastně veškeré železo. Velké riziko jsou právě kanály, měděné okapy, značky, a to i rozbité,“ uvedla Ivana Schönauerová.


S kradenými věcmi velké zkušenosti v berounské sběrně nemají. „Vzpomínám si, že jednou za námi přijel jeden člověk s kanálem, ale my jsme ho prostě vyhodili,“ uvedla ojedinělý případ Ivana Schönauerová. Zloději, kteří na Berounsku něco ukradnou, to nejspíš podle jejích slov vozí do vzdálenějších sběren. „Je také velmi pravděpodobné, že si to zloději mezi sebou řeknou, kde kradené věci berou a kde ne, a proto to třeba u nás ani nezkoušejí,“ řekla majitelka berounské sběrny.


Ve sběrnách provádí pravidelné kontroly policie. „Dělají namátkové kontroly, ale obracejí se na nás i v případě, když se na okrese něco ztratí, třeba měděné okapy. Ale zatím se nám nepodařilo někoho odhalit,“ dodala Schönauerová.

Praha/ Sběrny porušují zákon, pomoci mají vyšší pokuty

Přes 800 bronzových destiček se jmény obětí holocaustu byly v dubnu ukradeny ze hřbitova v Terezíně. Rozbité je vykoupila sběrna druhotných surovin v Nehasicích na Lounsku. Zloděj si vydělal šedesát tisíc, Národnímu hřbitovu v Terezíně vznikla škoda za 2,5 půl milionu korun. Pachatele se už podařilo dopadnout. Přispěla k tomu i přesná evidence inkriminované sběrny.


Podle zákona totiž musí sběrny druhotných surovin vést evidenci osob, od kterých odpad vykoupily, a rovněž údaje o typu odpadu. Otázkou zůstává, jak je možné, že výkupčím nebylo divné, odkud destičky se jmény psanými často hebrejským písmem pocházejí. Některé sběrny prostě vykupují cokoliv a ne všechny shromažďují údaje o výkupech. Proto připravuje vláda novelu zákona o odpadech, která by zpřísňovala pravidla pro výkup surovin.


Opoziční poslanci navrhovali dokonce úplný zákaz výkupu některých surovin a bezhotovostní platbu za výkup. V jistém směru by navrhované změny změkčovaly současné podmínky. Poslanci totiž dále navrhovali kontrolovat občanské průkazy jen při výkupu některých surovin, ne při všech, jako je tomu dnes.


Vláda tedy bude hledat vhodný kompromis. Jisté ale je, že novela zákonabude obsahovat výrazné zvýšení horní sazby pokut za nedodržování předpisů. Dohlížet na to budou kontroly České obchodní inspekce.