„Já toho ještě moc nesklidil. Zatím jsme sekali jen ozimou řepku. S ní jsem dost spokojený. Výnos zde byl dost slušný. Skoro čtyři tuny z hektaru. Tam, kde je kvalitnější půda, tak dobře dopadly i ozimý ječmen i ozimá pšenice. Je to takový lepší průměr,“ vysvětlil chodouňský farmář Josef Stehlík.

Jak ale podotkl, výnosy nejsou všude stejné. „Tam, kde je trošku méně kvalitnější půda, nebo například jižní svahy, tam se poškození ze suchého května na plodinách podepsalo,“ upřesnil Josef Stehlík.

Letos je při žních stejná situace jako loni. Někdo bude mít úrodu dobrou a někdo průměrnou. Ve směru od Prahy na východ bude letos úroda asi špatná. Mám informaci, že zejména ozimní ječmeny nejsou nic moc. Na Mladoboleslavsku, kde začali ječmen sklízet, dosáhli jen dvou tun na hektar. Od Prahy na západ, kam spadáme i my, bude dobrá. Tedy průměrná. Díky tomu, že od půlky května častěji pršelo. Někdy i vydatněji. Ale u ozimního ječmene květnové deště nic moc nezachránily,“ vysvětlil majitel chodouňské farmy Josef Stehlík.

Pravidelný déšť a příjemné teploty působí blahodárně na zemědělské komodity. „Vypadá to, že by úroda mohla ten hendikep z počátku suchého jara teoreticky dohnat. Nebude sice nijak špičková, ale standartní určitě. Na Kolínsku, Pardubicku a kolem Hradce Králové jsou ale oblasti, kde úroda nijak valná nebude, protože to zaschlo. Myslím si, že odhad kolem patnácti až pětadvaceti procentní ztráty nebude mimo realitu,“ dodal Josef Stehlík.

V některých lokalitách zemědělci ještě vyčkávají se sklizní ozimé pšenice. „Ještě nemá tu správnou vlhkost. Když je ozimá pšenice slušně nahnojená, tak má stále ještě vyšší vlhkost. Může mít ještě 16 až 17 procent vlhkosti a není ještě vodná pro sklizeň. Zemědělci proto vyčkávají a se žněmi začnou třeba už tento týden,“ vysvětlil chodouňský farmář.

Přestože ozimy měly, s výjimkou Východních Čech, na podzim příznivé podmínky pro založení porostů, jejich další růst byl velmi negativně ovlivněn suchou zimou a velmi teplým a suchým počasím ve druhé polovině jara. Nastal tedy přesný opak toho, co obiloviny potřebují pro optimální vegetační růst a tvorbu hmoty. Situaci negativně ovlivnil také silný vítr, který přispěl k dalšímu vysoušení půd.

Kukuřice, brambory a i řepka by měly dopadnout dobře. Ty by se podle Josefa Stehlíka mohly s počátečním srážkovým deficitem vyrovnat.

Antonín Mencl z obce Hředle je letos také spokojený. Podle něho by měla být letošní úroda lepší než ta loňská. „Úroda vypadá celkem slušně. Zrno je pěkné a je ho hustý porost,“ uvedl Antonín Mencl s tím, že jako první na svých polích u Březové a Hředlí letos sklízel řepku. Ozimý ječmen nepěstuje.

„Jako první se většinou sklízí ozimý ječmen, tomu se u mě ale nedařilo. Tak ho nepěstuji,“ dodal Antonín Mencl. V oblastech kolem Prahy musely žně kvůli nedostatku vláhy v květnu a červnu začít o dva týdny dříve, než je zvykem. „Na některých místech obilí uschlo a zemědělci ho museli začít sekat už na konci června. Letos je to extrém. Začátek žní takhle brzy jsem ještě nezažil,“ zkonstatoval Antonín Mencl a dodal, že nad Hředlemi už je ozimý ječmen zralý, ale kvůli suchům v květnu nejspíš nebude jeho úroda výnosná.