Co je koronavirus.Zdroj: Deník

Ve Středočeském kraji řada domovů pro seniory zavádějí zákazy návštěv jako prevenci proti šíření nového koronaviru, jelikož právě senioři a lidé chronicky nemocní či s oslabenou imunitou jsou nejrizikovější skupinou. Například obyvatelé berounského Domova seniorů TGM se už pomalu těšili, že po zhruba měsíčním zákazu návštěv kvůli chřipkové epidemii uvidí své blízké. Marně. Zákaz návštěv kvůli chřipce se nyní mění v zákaz návštěv z důvodu preventivních opatření proti šíření koronaviru.

„Víme, že doba uzavření domova už je pro všechny dlouhá a velmi nás mrzí, že musíme domov nechat nadále uzavřený, ale věřte, že vše děláme hlavně pro zdraví našich klientů, neboť oni jsou nejrizikovější skupina obyvatel pro nákazu novým typem viru,“ píše vedení domova na webových stránkách.

Online reportáž

K zákazu návštěv přistoupili již také v nedalekém Domově seniorů v Novém Strašecí či Rakovníku. „Doporučení od krajského úřadu mi přišlo v půl třetí odpoledne a tak jsem se rozhodla, že od úterního dne dojde k omezení návštěv. Klienti to nesnášejí moc dobře, když se nemohou vidět s rodinou a tak doufám, že tato situace nebude trvat dlouho," přeje si Miluše Jůnová, ředitelka Domova seniorů, Domova Pohoda a Domova Oáza. V novostrašeckém domově již několik dní panují přísnější hygienická opatření.

Na Kladně a stejně tak v Hořovicích zatím vedení domovů jen vyzvalo návštěvníky, aby zvážili cestu do těchto zařízení, pokud se u nich objevily příznaky chřipky, nachlazení či se vrátili z oblastí zasažených koronavirem.

„V tuto chvíli nevidím důvod, abychom vydávali zákaz návštěv. Pro obyvatele domova je to velmi stresující a depresivní. Vyčkáváme. Pokud by to ale situace vyžadovala, jsme připraveni zavést mimořádná hygienická opatření. Nyní funguje ve standardním hygienickém provozu. I v průběhu chřipkové epidemie jsme domov nezavírali, vše je to také o přístupu návštěvníků,“ reagovala na dotaz Berounského deníku ředitelka hořovického Domova Na Výsluní Drahomíra Boubínová.

I nadále platí až do odvolání zákaz návštěv v hořovické nemocnici, která jej vyhlásila kvůli chřipkové epidemii počátkem února. Stejný zákaz platí také v Rehabilitační nemocnici Beroun.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník