Květoslav Šebela se už sedmnáct let soudí s městem Beroun. Důvodem jejich sporu je část pozemku na Lištici, na kterém se nachází skládka komunálního odpadu. V roce 2001 Nejvyšší soud ČR potvrdil, že sporná část pozemku patří Šebelovi. Ten proto v roce 2004 podal žalobu k Okresnímu soudu v Berouně na její vyklizení. „Soud se případem zabývá už čtyři roky. Za tu dobu bylo ve věci nařízeno jen jedno jednání. Nechápu, proč to tak dlouho trvá,“ stěžuje si Květoslav Šebela.

V žalobě byly nejasnosti

Žalobou se na Okresním soudu v Berouně zabývá soudkyně Dana Kudrnová. „Pan Šebela ji podával 5. února 2004. Byly v ní ale určité nejasnosti. Problémy, které se musely odstranit,“ uvedla Dana Kudrnová. Žaloba byla podle jejího vyjádření i v určité části špatně podaná. Proto se jí zabýval krajský soud. „Soudní spis byl na krajském soudu už celkem třikrát. Jednak se opakovaně odstraňovaly vady, pak tam byl i návrh pana Šebely na předběžné opatření a jeho žádost na osvobození od soudního poplatku. Za to, že je skládka na jeho pozemku, požaduje úhradu peněz a soudní poplatek tam je hodně vysoký,“ vysvětlila Kudrnová.

Soudkyně čeká na dokumenty

Soudkyně potvrdila, že ve věci bylo u soudu nařízeno pouze jedno jednání, a to 25. dubna 2007. Další jednání bylo pak ještě na podzim přímo na pozemku pana Šebely. Nyní už několik měsíců soudkyně čeká na dokumenty, které si vyžádala od města Berouna. „Do dnešního dne jsem je ale nedostala. Takže už jsem zkontaktovala jeho právního zástupce,“ dodala soudkyně. Ta uvažuje i o tom, že si vyžádá znalecký posudek geodeta. Kvůli případné exekuci by mělo být stanoveno, o jak velký pozemek se skutečně jedná. Jestli je to jen cípek, nebo velký pozemek. „Mojí žalobu psal kvalifikovaný právník. Vím o tom, že soudkyně už půl roku čeká na dokument od města, který se týká skládky. Ale čeká marně, město podle mne žádný nemá. Nechápu, proč potřebuje posudek geodeta, vždyť nejvyšší soud rozhodl, že jsou pozemky moje. To je podle mne jen další prodlužování soudního řízení. Kdyby berounský soud rozhodoval na základě skutečných podkladů, tak už celá kauza mohla být skončena v roce 2003. Je mi podivné, že to všechno trvá tak dlouho. Průtahy jsou evidentní,“ tvrdí Květoslav Šebela.

Starosta Berouna Jiří Besser odmítá, že by město soudní řízení nějakým způsobem zdržovalo. „Kauza Lištice je podle mého pohledu záležitostí města, ne městského úřadu. Město veškeré potřebné doklady poskytuje prostřednictvím svého právního zástupce. Soudkyně Okresního soudu v Berouně zřejmě o dokumenty požádala místo města městský úřad,“ uvedl starosta Berouna Jiří Besser. Město podle něho naopak dělá vše proto, aby soudní tahanice už skončily a mohlo skládku rekultivovat.

Vše potřebné má katastrální úřad

V případě, že se soudkyně bude přes právního zástupce města dožadovat geodetického zaměření skládky, není v moci Berouna ho získat. A to proto, že Květoslav Šebela na svůj pozemek nikoho nehodlá pustit. A to ani úředníky města. „Nevím proč bych to dělal. Je to úplně zbytečné. Všechno potřebné už je na katastrálním úřadu,“ tvrdí rozhodně Květoslav Šebela.