„Brigádu jsem se snažil si zajistit už od května, ale vzhledem k tehdejší situaci mi nikdo nebyl schopen říci, zda nakonec budu moci nastoupit, nebo ne. Z firmy mi napsali až koncem června, že mohu nastoupit,“ řekl Deníku student Petr Opat, který na brigády do jednoho z centrálních skladů v okolí Berouna chodí už čtvrtý rok.

A podobně jsou na tom i další jeho vrstevníci. „Chtěla jsem si najít brigádu někde na hradě nebo v muzeu, protože studuji historii. Měla jsem ale smůlu, nakonec vybaluji zboží v marketu. Alespoň si něco vydělám, ráda utrácím za knihy,“ uvedla Petra Nachtigalová.

Na různých internetových serverech nabízejících brigády, poptávají firmy brigádníky například na roznos reklamních novin nebo dělníky do výroby nebo do skladů. Většinou jde o místa, na která nemohou sehnat dlouhodobě lidi.

„Nejméně žádané profese ze strany zaměstnavatelů jsou v současné době administrativní a řídící pracovníci, průvodci v cestovním ruchu, stevardi nebo krejčí,“ připomněl Zdeněk Bělohlávek, ředitel kontaktního pracoviště Úřadu práce Beroun.

Jednou z organizací, která dává v létě studentům možnost výdělku, je Česká pošta. Podle specialisty pro komunikaci Iva Vysoudila zájem přetrvává. „Evidujeme zájem například z řad studentů, kteří se do prostředí pošty také pravidelně vracejí,“ řekl Vysoudil s tím, že mezi další zájemce o brigády patří důchodci, bývalí zaměstnanci pošty nebo děti zaměstnanců.

„Zájem o brigády je letos srovnatelný s rokem předchozím. Nově evidujeme větší zájem uchazečů z odvětví stravování, hotelnictví nebo obchodu. Předpokládáme, že to souvisí s omezením provozu v těchto odvětvích z důvodů pandemie“ upozornil Vysoudil.

V rámci pobočkové sítě v létě pošta využívá studenty poštovní školy, kteří chodili v průběhu roku na praxi. V divizi logistiky potřebují brigádníky na třídění balíků, listovních zásilek a doručování. „Zaučení trvá kratší dobu než v pobočkové síti. Jde především o manuální práci,“ poznamenal Vysoudil a zdůraznil, že jako výpomoc jsou brigádníci během dovolených a nemocí pro poštu nezbytní.