Novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích předložilo 12 senátorů z různých klubů. Podnět vzešel od Moraváků. Cílem novely bylo mimo jiné umožnit lidem plně využívat vinařské cyklostezky, které cíleně vedou vinohrady a v okolí vinných sklepů, a přispět tak k rozvoji turistiky. Obdobný návrh senátoři předložili už před dvěma lety, Sněmovna v předvolebním složení jej ale nestihla projednat.

„Já osobně tento návrh podporuji. Myslím si, že u cyklistů, kteří jezdí po cyklostezkách a silnicích nejnižší třídy, kde není nijak velký provoz, není nulová tolerance na alkohol nutná. Moc dobře víme, že se až na nějaké notoriky, se lidé na kolech vždy trošku napili a v pohodě dojeli domů. Návrh pocházel od Moraváků, kde jsou vinařské cyklostezky a je tak holý nesmysl, aby po nich lidé tlačili kola,“ uvedl k návrhu senátor Jiří Oberfalzer s tím, že v sousedních zemích jsou vůči cyklistům daleko velkorysejší.

Horní senátní komora návrh schválila. Nyní poputuje do výborů, poté ho v horní komoře čeká ještě druhé čtení. Teprve pak se jím vůbec budou zabývat poslanci.

„Já si myslím, že to je nesmysl, aby si cyklista nemohl dát v hospodě jedno či dvě piva. U nás prostě musíme být ve všem papežštější než papež. Každý, kdo přijel na nějakou oslavu autem a napil se, mohl jet v minulosti domů na kole. Kolo byl dopravní prostředek, na kterém se opilý člověk mohl dostat v pořádku domů. Důkazem toho je film Slavnosti sněženek,“ poznamenal Karel Vostrý z Berouna.

Proti návrhu je ale dopravní policie. „Vzhledem k bezpečnosti provozu na pozemních komunikacích a k stoupajícímu počtu nehod s účastí cyklistů je dopravní inspektorát v Berouně proti zrušení nulové tolerance,“ uvedla policejní mluvčí Jana Dětská.

Podle Ivany Netopilové je nulová tolerance alkoholu u cyklistů na cyklostezkách také nesmysl. „To by si pak nesměli dát pivo ani lidé na kolečkových bruslích, kteří na nich také jezdí. Někteří z nich to valí neskutečně rychle. V mnoha evropských státech tolerují určitou hranici alkoholu v krvi i u motoristů. Když pak ale spáchá dopravní nehodu, jsou nemilosrdní. Nechápu, proč je u nás všechno tak přísné. Notorici jezdí pod vlivem stejně,“ konstatovala Ivana Netopilová.

Pro zrušení nulové tolerance je i starosta Králova Dvora Petr Vychodil.

„Myslím si, že je to rozumné. Když pojedu na Moravu, kde tam vede cyklostezka po vinných sklepech. To mluví samo za sebe. Tak si myslím, že nový návrh má logiku,“ uvedl starosta Králova Dvora Petr Vychodil.
V případě, že návrh novely zákona senátoři schválí podruhé a podpoří ho i poslanci, nebudou se muset cyklisté po vzoru některých sousedních zemí do půl promile alkoholu v krvi bát policejních kontrol. Jen málokdo si na výletě na kole nedá ani jedno malé pivo. V letních měsících sedí v předzahrádkách hospod spousta cyklistů, kteří v ruce drží půlitr s pěnivým mokem. Případné dopady této novely nejsou nyní zcela jasné. Odpůrci novely tvrdí, že se na stezkách začne pít ještě více a ohrozí to bezpečnost ostatních lidí.

„Během cyklistické sezony natočím za den pivo desítkám cyklistů. Druhé si z nich ale dá málokterý. Uhasí žízeň a jedou dál,“ řekl nejmenovaný provozovatel berounského stánku s občerstvením.