Zřejmě nejdéle jsou od svých blízkých odloučeni klienti Domova seniorů TGM Beroun. Zákaz návštěv kvůli chřipkové epidemii z 3. února se následně změnil na zákaz návštěv z důvodu šíření nového typu koronaviru. Právě senioři a lidé s chronickým onemocněním či oslabenou imunitou jsou tou nejvíce rizikovou skupinou obyvatel. I proto se zdravotnická zařízení začala uzavírat mezi prvními.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE

V pondělí 25. května, tedy po více než čtvrt roce, se ovšem brána domova pro seniory otevře. Nebude se ale jednat o úplné otevření objektu jako tomu bylo před vypuknutím epidemie. Návštěvy se budou muset řídit stanovenými pravidly, stejně tak nebude možné docházet za příbuznými několikrát denně.

Podle ředitele Domova seniorů TGM Beroun Ondřeje Šimona by měli příbuzní a rodinní příslušníci mít i nadále na paměti, že i když počet nakažených nemocí Covid-19 klesá, i přesto stále hrozí riziko nakažení. „Riziko nakažení tu stále je a je velmi důležité, aby se návštěvy řídily našimi nařízeními,“ uvedl ředitel Domova.

Pokud se tak chystáte na návštěvu do kteréhokoliv zařízení, kde máte své rodinné příbuzné, rozhodně před tím zavítejte na webové stránky. Na nich najdete veškeré potřebné informace a doporučení. V berounském domově nakonec podle ředitele Ondřeje Šimona zvolili mnohem méně přísná nařízení, jelikož klienti jsou tu v izolaci od třetí února.

„Klienti se nesmírně těší, budou to veliká shledání. I proto jsme nastavili pravidla s maximálním počtem návštěv, aby za klientem nepřijelo například padesát příbuzných,“ vysvětlil ředitel Ondřej Šimon. Za klientem tak podle zveřejněného nařízení smí pouze dva dospělí lidé v jeden den. Vstup je zatím zakázán pro děti.

„Důležité je objednání termínu návštěvy. Musíme respektovat maximální počet lidí v organizaci. Stejně tak se upřednostňuje kontakt s klientem ve vnějších prostorách, tedy hlavně na zahradě. Návštěvy musí mít roušky, jednorázové rukavice a při vstupu bude nutné si nanést na podrážky bot dezinfekci, která bude umístěna u vchodu,“ poznamenal ředitel Ondřej Šimon s tím, že takto nastavená opatření by se mohla v průběhu čtrnácti dnů či měsíce ještě více začít uvolňovat. Záležet bude na vývoji počtu nakažených nemocí Covid-19 v České republice.