Pondělní dopoledne zde jeho obyvatelky i lidé z města prožili s mluvčí berounských policistů Marcelou Pučelíkovou a zastupující velitelkou Městské policie Hořovice Světlou Dardovou. Tématem setkání bylo i správné uložení finančních prostředků. Marcela Pučelíková seniory také poučila o tom, jak se mají zachovat, pokud by se stali obětí přepadení.

Nátlak na ulici

Senioři se také dozvěděli, jak mohou přispět ke zvýšení šance na vrácení ukradených cenných předmětů. „Pořiďte si jejich fotodokumentaci," říká policejní mluvčí s tím, že vyfotit by si lidé měli například i sochy a jiné předměty na hřbitovech. Při dopadení pachatele se může podle fotografie rychle určit, kdo byl majitelem.

Nástrah je mnohem více. Mezi ně určitě patří takzvané předváděcí akce. Marcela Pučelíková upozornila na to, že zboží nabízí proškolení lidé, kteří umí na návštěvníky těchto setkání zapůsobit natolik, že například smlouvu na nádobí za padesát tisíc korun na místě opravu podepíší.
„Nikdo nemá právo vás donutit k tomu abyste takové dokumenty podepsali. Je pak těžké od takových smluv odstoupit," zdůraznila Marcela Pučelíková s tím, že s podobnými praktikami se mohou lidé setkat i na ulici , kde se lidé představují jako zástupci různých operátorů a opět nutí k podpisu smluv. I ty jsou samozřejmě nevýhodné a jejich ukončení je velmi komplikované. „Takovým lidem řekněte, že si smlouvu doma prostudujete. Pokud budete mít zájem, sami je oslovíte," slyšeli senioři další rady.

Návštěvníci preventivní akce byli seznámeni také s tím, jak mohou využívat tísňové linky 150, 155, 158 a 112. Důležitým tématem bylo také domácí násilí. Pokud k těmto případům dochází v okolí lidí, měli by o tom neprodleně informovat zástupce Policie ČR.

Rušení klidu

Na pořádek v Komárově ale také dohlíží hořovičtí strážníci, kteří sem na základě smlouvy pravidelně zajíždějí. Zastupující velitelka Městské policie Hořovice Světla Dardová rozdala komárovským seniorům vizitky s bezplatnou linkou. „Jestliže zde bude někdo rušit veřejný pořádek, kdykoliv zavolejte," sdělila.

Marcela Pučelíková v závěru upozornila na aktuální policejní akci. Jde o dotazníkové šetření, které začalo ve stejný den, jako se konala komárovská preventivní akce, a to v pondělí 18. května. Policisty s dotazníky mohou lidé potkat až do 15. června. Policisté zjišťují, jak jsou lidé spokojení s jejich prací.