Policisté pátrají po podvodnících, kteří pomocí staré a lehce průhledné lsti okrádají seniory na Berounsku o celoživotní úspory.V posledních dvou případech, ke kterým došlo uplynulou neděli, se jednalo o dva muže. Podvodníci důvěřivým seniorům nesli přeplatek za elektrickou energii. Na starou a naivní lest doplatil majitel rodinného domu ve Zdicích. „Dva zatím neznámí pachatelé vešli během dne odemčenými vrátky do rodinného domu ve Zdicích. Jeho majitel zastihl cizí muže u elektroměru. Ti mu obratem sdělili, že mu přišli vrátit přeplatek za elektrickou energii, ale že mají jen pětitisícovou bankovku a potřebují ji rozměnit.

Muž je vzal do svého bytu a po jejich odchodu zjistil, že mu chybí kožená peněženka, kde měl dvacet tisíc korun,“ uvedla Hana Lizcová z berounského okresního ředitelství policie. Scénář krádeže je dokonale propracovaný a v jednotlivých případech jen málo odlišný. Podvodníci okrádají důchodce pod naivní záminkou. Nejčastěji uvádějí, že jim nesou výhru či přeplatek za elektřinu nebo plyn. Důvěřivý senior, který lest neprohlédne a přitom musí vědět, že pro přeplatky se chodí na poštu, pozve většinou neznámé muže či ženy do svého bytu. „Tam pak podvodníci zjistí, kde má majitel bytu schované peníze. Jeden ho zabaví a druhý hledá a sebere peníze,“ uvedl vedoucí Obvodního oddělení policie v Králově Dvoře Pavel Zít.

Místní obvodní oddělení nyní vyšetřuje druhý případ, při kterém se v neděli pokusili dva podvodníci tmavé pleti okrást důchodkyni ze Svaté. „Pod záminkou, že jí jdou vrátit peníze za elektřinu, se dostali do jejího domu. Majitelka si ale nechala peněženku s penězi u sebe. Když byla v druhé místnosti, všimla si, jak jeden z pachatelů prohledává skříně. Muži pak utekli i s pětitisícovkou,“ shrnul poslední případ Pavel Zít. Podle jeho vyjádření to není letos první případ, který se v působnosti jejich obvodního oddělení vyskytl. „Víme o tom, že se podobní podvodníci v našem obvodu vyskytují. Snažili se vnutit už k několika důchodcům do bytu, ale kromě paní ze Svaté se jim to nepodařilo. Na Svaté už chtěli důchodce podobným způsobem oklamat. Dál než k vrátkům se ale nedostali,“ vysvětlil Zít.

Policisté seniory před podvodníky, kteří je doma okrádají, varují. Apelují na ně, aby cizí osoby nepouštěli domů. Stále se ale mezi důchodci najdou ti, kteří na průhlednou lest naletí. „Když měli ve Svaté důchodci setkání, navštívil ho i náš policista a na toto téma si s nimi povídal. Paní, která si v neděli pozvala podvodníky do domu, se ho tehdy nezúčastnila,“ poznamenal Pavel Zít.