„Máme zájem na rozšíření. Další kamery by měly pokrýt především odloučené lokality, na kterých se zdržuje větší počet lidí," prohlásil velitel Městské policie Beroun Alexandr Scherber.

O tři kamery více mají Hořovice. Od loňského roku jsou rozmístěné v centru a na dalších kritických místech. Efekt se projevil už po roce. Nejenže kamerový systém vytlačil výtržníky z centra, ale přispěl i k identifikaci a zadržení několika pachatelů. Hořovický dohlížecí systém se letos rozšíří o dvě kamery, umístěny budou u restaurace Pavon a v areálu Starého zámku.

Čtěte také: Stovky uren skončí v hromadném hrobu

Také v Příbrami a v Dobříši jsou kamerové systémy nezbytným pomocníkem při dohledu na bezpečnost. V Příbrami využívají kamery už více než patnáct let. A tomu odpovídá i stav některých jeho komponentů.

Část systému je podle vedení města již technicky nedostačující, nejstarší kamery mají špatné rozlišovací schopnosti, některé komponenty jsou již částečně nefunkční.

Jestli se už nyní obyvatelé Příbrami hrozí, že téměř každý jeho krok po městě sleduje kamera, v příštím roce bude kamerový systém ještě hustější a „chytřejší" v hodnotě pěti milionů korun z kasy města. Jedna z kamer zřejmě bude dohlížet na lokalitu u skateparku.

Příbram přechází na mikrovlnný systém

Příbramští radní přišli s návrhem obnovit starý analogový systém mikrovlnným. Uvažují zakoupit devatenáct nových kamer, které nahradí současných osmnáct bodů. „Dohledové centrum máme již zakoupené a v průběhu příštího roku bychom měli přejít na mikrovlnnou technologii. Díky tomu bude přenos nezávislý na internetových sítích, zcela ve správě města a provozně nenáročný. Zvolili jsme variantu, která je nejbezpečnější a je finančně nejméně náročná," uvedl už dříve starosta Příbrami Jindřich Vařeka.

Čtěte také: Poslední vojenský újezd čistí od munice

Kamerový systém v Rakovníku čeká modernizace

Město Rakovník používá jednadvacet kamer. V letošním roce chystá modernizaci kamerového systému. Vyčlenilo na ni z rozpočtu 700 tisíc korun. V plánu je systém modernizovat i v příštím roce, protože sedm kamer je už v takovém stavu, že jsou neopravitelné. Některé navíc nemají kvalitní obraz. Modernizovat je třeba i připojení. Kamera jsou vcelku levné, ale řešení optického připojení ne. V Novém Strašecí se chystají kamerový systém rovněž zmodernizovat. Například na Komenského náměstí jsou dvě kamery, které se ale nedají otáčet. „Chtěli bychom tyto kamery nahradit otočnými a to v rámci projektu Rekonstrukce městského kamerového systému. Je to jedna z preventivních aktivit v Programu prevence kriminality na rok 2017," uvedl starosta města Karel Filip.

Čtěte také: V Rakovnickém potoce našli tělo mrtvého muže