Pracovníci lesních správ na Berounsku a Hořovicku mají spoustu práce. Musí uklízet špoušť, kterou jim v lesích způsobila vichřice Emma a s příchodem jarního počasí je čeká i každoroční úklid nepořádku v lese. “Odpadky jsme začali uklízet už před vichřicí. Je vážně hrůza, co všechno lidé dokážou do lesa vyhodit. Nejhorší na tom je , že rok od roku odpadků v lesích přibývá. Někdo do lesů vyváží i celá nákladní auta,“ postěžoval si vedoucí Lesní správy Nižbor František Davídek.

Podle něho je chybou, že se ve všech obcích a městech neplatí paušální poplatky za komunální odpad. „Jako první je zrušila Praha, pak i jiné obce. Než by si lidé nechali za pár korun vyvézt popelnici, raději odpadky vyhodí v lese,“ poznamenal František Davídek. „Lidé nemají vztah k přírodě. V lese křičí a všude po nich nacházím krabičky od cigaret a plastové lahve,“ uvedla milovnice turistiky Milada Paterová.

Největší starosti mají ale lesníci s úklidem pneumatik. „Těch po jarním úklidu vyvážíme z lesů plná nákladní auta. Protože ale patří mezi nebezpečný odpad, je jejich vývoz na skládku velmi drahý. Za tunu zaplatíme kolem 25 tisíc korun,“ vysvětlil Davídek.


Spoustu práce mají lesníci s úklidem odpadků, které lidé svrhnou do roklí a těžko přístupných částí lesa. „Musíme je pak tahat po laně nahoru. Štěstí je, že nám s úklidem pomáhají myslivci. Bez nich bychom to nezvládli. Ti v lesích seberou odpadků nejvíc,“ dodal Davídek.