Nižbor/ Rozsáhlé krizi, která postihla některé sklářské společnosti v České republice, zřejmě zdárně unikla nižborská sklárna. Přestože její někteří bývalí zaměstnanci tvrdí, že má také problémy a její pracovníci dostávají jen část mzdy, ředitelka společnosti Simona Prokopová to popřela. „Mohu říci, že jsme na tom dobře. Tahle krize se nás nedotkla. Zakázky zatím máme. Není jich sice tolik, abychom si mohli vybírat, ale máme je,“ vyvrátila negativní zvěsti Prokopová.


Její slova potvrzuje i současná zaměstnankyně Jana Pečínková. „Zatím se mi ještě nestalo, že bych nedostala celou mzdu,“ uvedla Pečínková.
Sklárně v Nižboru hodně pomohla investice do modernizace a obnovy zařízení. „Naše štěstí je, že jsme postavili novou pec. Díky ní jsme konkurence schopní a současná krize se nás nedotýká,“ vysvětlila Prokopová.


Podle jejího vyjádření tak mají nižborští skláři a ostatní zaměstnanci podniku své zaměstnání jisté a nemusí se bát nějaké nepříjemné budoucnosti. Hromadné propouštění sklářů ve společnostech Sklo Bohemia a Sklárny Bohemia
je tak nečeká. Naopak nižborská sklárna podle vyjádření majitelů podala propouštěným lidem z konkurenčních podniků pomocnou ruku.
„Hodláme přijmout do pracovního poměru skláře nebo brusiče ze společnosti ve Světlé nebo z Poděbrad. Je pravda, že náš podnik je od jejich trvalého bydliště hodně daleko. Máme pro ně ale zajištěno ubytování. Sice by byli určitou dobu odloučeni od svých rodin, ale práci pro ně máme,“ popsala stávající plány vedení nižborské sklárny Simona Prokopová.


Nižborská sklárna v současné době zaměstnává kolem 175 pracovníků. Její výrobky z olovnatého křišťálu putují do zahraničí. Mezi hlavní exportní destinace patří například Amerika, země Blízkého a Středního východu, Japonsko, Singapore i Rusko.