Zemědělce nejprve potrápilo úporné sucho a nyní, když mají konečně vyjet do polí a začít se sklizní, ztěžuje zně deštivé počasí. Už tak malou úrodu může nyní vlhko zcela znehodnotit.

„Do polí jsme již vyjeli k sečení travin na semeno a na začátku týdne jsme začali sklízet ozimé ječmeny. Žně nám ale zkomplikovalo deštivé počasí,“ říká agronom Jiří Studnička z Agrony Rpety. Na sklizení podle něho čeká ale i řepka, pšenice, jarní ječmen a řada dalších plodin. „Vyčkáváme až pole oschnou a chtěli bychom co nejříve pokračovat ve žních,“ doplňuje agronom, podle kterého budou jarním nedostatkem vláhy výnosy rozhodně poznamenané. „Hodnotit můžeme teprve potom, co vyjedeme do polí. Už nyní ale lze odhadovat, že budou zhruba o třicet procent nižší výnosy,“ vysvětluje Jiří Studnička.

Kvalita a množství obilí se podle zemědělců liší kraj od kraje. Na některých místech na Berounsku prý spadlo méně vody než jinde. „Zvláště některé oblasti mají až sedmdesátiprocentní ztráty. Suché počasí, které provázelo konec března a celý květen, se ale rozhodně podepíše na celé úrodě,“ tvrdí hlavní agronom Štěpán Čížek ze Zemědělského družstva Mořina. Na některých místech Berounska prý odnesla nedostatek vláhy hlavně řepka. „Tato plodina navíc nyní začíná luštit. Pokud totiž zralá řepka zmokne a potom uschne, začne se lusk otvírat a semínka z něho vypadají,“ vysvětluje agronom možná rizika spojená se současným počasím. „Nebezpečí pro úrodu představují i prudké deště a kroupy. Takové počasí se předevčírem přehnalo přes pole, která obhospodařujeme u Hostíma,“ říká Čížek. „Vlhko v době dozrávání může pro úrodu znamenat také hrozbu fusariózy, která se podepíše na výsledné produkci,“ konstatuje odborník.