V Hořovicích je komplikovaná situace. Jelikož dotace nepočítají s variantou, že v jedné budově mohou být hned dvě instituce. O grant lze žádat pouze pro jednu z nich. Gymnázium je v objektu patřící městu jakožto krajská organizace v nájmu, o dotaci tak bude žádat město, a to pro potřeby základní školy.

„Zadávací dokumentaci ke stavebnímu řízení máme připravenou, chybí nám už jen schválené stavební povolení. Ve spolupráci s vedením města současně zvažujeme, že podáme žádost na ministerstvo financí na rozšíření kapacity 2. základní školy," sdělil Berounskému deníku ředitel školy a radní pro oblast sportu Jiří Vavřička.

Ve stávajících půdních prostorách budovy by měly vzniknout dvě kmenové učebny pro 4. a 5. třídy prvního stupně, dále přírodovědná a počítačová třída a také učebna pro výuku cizích jazyků.

Podmínkou jakýchkoliv stavebních úprav financovaných nebo spolufinancovaných z peněz Evropské unie je zřízení bezbariérového přístupu. Hořovický projekt proto počítá s výstavbou bezbariérového výtahu.

„A jelikož budou nové učebny až ve čtvrtém nadzemním podlaží, je nutné rovněž zřídit požární únikové schodiště," doplňuje ředitel základní školy. Výstavba nových prostor zároveň zvýší kapacitu školy, konkrétně o 115 žáků. „Už se do budovy prakticky nevejdeme a musíme situaci řešit. Ve školním roce 2007/2008 jsme měli 185 žáků, od letošního září jich budeme mít až 380," potvrdil nárůst počtu žáků Jiří Vavřička.

Rozpočet chystaného projektu činí 22 a půl milionu korun bez DPH. „Počítáme, že s ministerstvem financí vyjednáme jeho účast ve výši 70 procent. Z městského rozpočtu to celé nezvládneme," upřesnil hořovický radní s tím, že město plánuje podat žádost na ministerstvo na podzim.

„V tom případě bychom se v březnu dozvěděli výsledek. Pokud bychom uspěli, od příštího léta začneme s výstavbou. Jen ještě přemýšlíme, jestli ji zvládneme realizovat v jedné etapě, protože by musela být hotová do konce příštího roku, nebo jestli ji rozložíme na dva roky. Dotační titul to totiž umožňuje," dodal ředitel 2. základní školy v Hořovicích Jiří Vavřička.