Osovští nezůstávají jen u slov. To dokazuje například výlet do sousední Vižiny, kde si děti prohlédly douglasku tisolistou. Právě tento strom se stal stromem roku 2014. „Cestou jsme poznávali i další rostliny, nasbírali různé přírodniny a mohli pozorovat zajímavě rostlé stromy nebo podzimně zbarvenou krajinu v okolí školy. Po návratu zpět do školy na nás čekal lesník pan Kozohorský, který s sebou přinesl ukázky trofejí, zbraní a spoustu knížek. Povídal nám o myslivosti i ochraně lesa a pak dovolil, abychom si trofeje i knihy prohlédli zblízka. Celé dopoledne jsme završili soutěžemi, nechyběla ani sladká odměna,“ pokračuje Soňa Kocmanová.

Tajemná akce

Série výletů do přírody pokračovala akcí s názvem Do lesa s lesníkem, kterou si užili chlapci a děvčata ze třetího až pátého ročníku. „Celá akce byla tak trochu tajemná, do poslední chvíle nevěděli, co je v lese bude čekat a kam vlastně pojedou,“ popsala učitelka osovské základní školy. Jak dále uvedla, akci Do lesa s lesníkem pořádala Nadace dřevo pro život ve spolupráci se společností Colloredo-Mannsfeld.

Očima lesníka

Projekt má přiblížit les dětem. Školákům a učitelům ukázat les tak, jak ho neznají, a to očima lesníka. „Na šesti stanovištích se děti dozvěděly o výchově lesa, měření stromů, zakládání lesa a jeho ochraně, seznámily se s prací lesníka, dřevorubce a dozvěděly se řadu zajímavostí z myslivosti. Prakticky si vše vyzkoušely, zasadily stromky, zjišťovaly stáří stromů, prořezávaly je, ale také se seznámily s tím, že dřevo je obnovitelná surovina. Na posledním stanovišti se společně pokusily se dřevem pracovat. Vlastnoručně si vyrobily lavičky z palisád, na kterých budeme moci relaxovat na školní zahradě.

Naši práci přišel okouknout i samotný pan kníže Colloredo-Mannsfeld, který celou akci podporuje,“ uzavřela Soňa Kocmanová.

S lesníkem se do lesa nevydali pouze školáci z Osova, tuto možnost měly i

děti z Hořovic a Komárova.