V běžném životě se naštěstí s těmito katastrofickými scénáři moc často nesetkáme, přesto bychom měli být na takové případy připravení. Ze zákona musí všichni dospělí dokonce první pomoc poskytnout povinně. Jak ale samotní zdravotníci přiznávají, často můžete při neodborné první pomoc i víc ublížit než pomoci. A tak nezbývá, než do nás první pomoc pořádně dostat už od útlých školních let a doufat, že v hlavách z hodin zdravovědy něco zůstane.

Věří v to i pracovníci oblastního sdružení Českého červeného kříže v Berouně, který pořádá soutěž zdravotnických hlídek. Konala se v blízkosti králodvorské základní školy.

„Máme na trati celkem čtrnáct družstev ze šesti škol z celého berounského okresu. Tuto soutěž pořádáme pravidelně již řadu let a myslím si, že úroveň dětí je stále stejná. Samozřejmě je znát, pokud je někdo na soutěži poprvé, nebo kdo se zdravotních hlídek účastní pravidelně. Musíme ale postupovat tak, abychom školáky od zdravovědy neodradili, ale naopak je motivovali," uvedla pro Berounský deník ředitelka berounského Českého červeného kříže Renata Roubalová.

My jsme na trať vyrazili společně s mladšími žáky králodvorské základní školy. Jejich tým tvořili čtyři začátečníci, a to Tereza Koucká, Tereza Hubingerová, Barbora Kantorová a Martin Křeček ze čtvrté třídy a jedna zkušenější dívka Tereza Hošnová z pátého ročníku, která si trať vy zkoušela už loni.

Na některých stanovištích si vedli bravurně, a to třeba při poznávání bylin, nebo transportu zraněného. V některých případech mají ještě co dohánět, ale jsou teprve na začátku, možná právě v jejich týmu je příští výborná zdravotní sestřička nebo doktor. Každopádně ačkoli byli týmem plným začátečníků, skončili na skvělém třetím místě.

Jak se ukázalo, rozhodování o vítězích nebylo nakonec tak jednoduché, jak si pořadatelé mysleli. Na jednotlivých stanovištích děti dostávaly trestné body a z jejich součtu pak vyšel vítěz, v kategorii starší žáci se na první příčce umístily s nejnižším počtem trestných bodů dva týmy. A to žáci hořovického gymnázia a králodvorské základní školy.

Nepomohly ani dodatečné zkoušky, a tak prozatím organizátoři udělili dvě první místa. „Musíme mít konečného vítěze, který pak postoupí do krajského kola. Proto jsme se rozhodli, že příští týden se u nás na červeném kříži s oběma týmy ještě jednou sejdeme a o vítězi rozhodne vědomostní test," dodala Renata Roubalová.

VÝSLEDKY: 

MLADŠÍ ŽÁCI
1. místo: ZŠHořovice
2. místo: ZŠ Osov
3. místo: ZŠ Králův Dvůr

STARŠÍ ŽÁCI
1. místo: Gymnázium Hořovice
1. místo: ZŠ Králův Dvůr
-o vítězi rozhodne test
3. místo: ZŠ Králův Dvůr