Na hřišti u 2. Základní školy v Berouně bylo rušno. Sjeli se sem totiž žáci z deseti škol z celého berounského regionu, aby ukázali, že jízdu na kole zvládají se vším, co k ní patří.

Besip právě pro tyto děti uspořádal další ročník Dětské dopravní soutěže mladých cyklistů. „Soutěže s účastní žáci od 4. do 6. třídy, ti startují v kategorii mladší žáci. Děti ze 7. až 9. tříd pak mezi sebou soutěží v kategorii starší žáci,“ uvedla organizátorka akce Lucie Hauserová.

Pro malé cyklisty čekalo několik úkolů. „Závodí ve čtyřech disciplínách. Jednou z nich je jízda zručnosti, dále jízda po dětském dopravním hřišti, která simuluje provoz ve městě. Zde na správnost dětských reakcí dohlíželi policisté. Dalšími disciplínami je první pomoc a dále musí zvládnout dopravní testy,“ upřesnila Lucie Hauserová.

Připravit děti tak, aby se uměly bezpečně pohybovat na kole při běžném provozu, je úkol, který vlastně nikdy neskončí.

„Když už se děti vše naučí, dorostou nám noví cyklisté a vše začíná znovu. Ministerstvo dopravy se snaží udělat ucelený systém dopravní výchovy. A tak v prvních ročnících dostávají učitelé pro své žáky balíčky s interaktivními pomůckami. Od čtvrté třídy dojíždí do škol náš proškolený personál. Aby děti to, co se ve škole naučily, nezapomněly, připravujeme tyto soutěže. Zde si své vědomosti utuží,“ dodala za Besip Hauserová.

„My jsme si před závody vše vyzkoušeli u nás na hřišti v Osově. Snad to všechno dobře zvládneme,“ svěřil se soutěžící Jirka Mezek.

A Osovští byli skutečně připravení výborně. V jízdě na dopravním hřišti totiž nedostali ani jeden trestný bod.