Konference se konala na protest proti těžbě břidlicových plynů hydraulickým štěpením. O co se jedná? Velmi zjednodušeně řečeno se pod zem pod vysokým tlakem vhání voda smíchaná s nejrůznějšími chemikáliemi. Pod zemí dochází k chemickým reakcím a těžaři tak získávají břidlicový plyn.

Tato metoda je ale podle odborníků velmi nešetrná k přírodě, díky chemickému koktejlu těžařů jsou ohrožené zdroje pitné vody, navíc to vše může mít zásadní dopad na zdraví lidí.

Mezinárodní konference se zúčastnili zástupci 13 států, kteří budou vzájemně usilovat o celosvětový zákaz používání hydraulického štěpení.


Součástí konference ale byly i dvě doprovodné akce. Tou nejmasovější byl včerejší pochod studentů, školáků a všech ostatních na hrad Karlštejn. „Všichni se oblékli do modrého, abychom tak symbolizovali vodu. Chtěli jsme ukázat, že když se síly spojí, tak i voda může téct vzhůru na Karlštejn," uvedl Jiří Malík z Koalice STOP HF.

Na hrad se z karlštejnského nádraží, kam všichni účastníci pochodu dorazili, vydalo přes pět stovek lidí.

Na prvním nádvoří hradu pak na ně čekal moderátor Petr Vacek a další umělci, kteří zinscenovali hru, při níž vyháněli těžaře z hradu a ochránili matku Přírodu. Tu ztvárnila Dana Orlická žijící v Jihoafrické republice, která naboso v originálním kostýmu dokonce na nádvoří zapálila oheň jen pomocí dřeva. Společně pak v rámci scénky vyháněli těžaře z hradu. 


Na Karlštejn včera dorazili i osmáci z Preisslerovy základní školy v Berouně. Se spolužáky z této školy se poznali velmi snadno, kromě modrého oblečení si totiž zamodřili i celý obličej.

„O těžbě břidlicových plynů i o tom, že se těžaři zajímají i o tuhle lokalitu, víme. Něco málo jsme se dozvěděli ve škole, ale já si to našla hlavně na internetu a v novinách," uvedla osmačka Simona Havlínová.

Karlštejnské akce se včera zúčastnilo i několik zastánců hydraulického štěpení. Dokonce se pustili do debaty s několika školáky. „Mě teda nepřesvědčili. Jeden z nich mě pak dostal svým prohlášením, že vždycky jde o peníze. Ale tohle je právě špatně," trval na svém názoru student Jakub, který o žádnou těžbu v Českém krasu nestojí.