Situace kolem dětí a tříd v karanténě se mění doslova ze dne na den. Což potvrdil i Ivan Souček, ředitel berounské základní školy Jungmannova na Plzeňské ulici. Hygienická stanice ve čtvrtek 14. října odpoledne hlásila, že na této škole byly čtyři třídy a dohromady 68 žáků v karanténě. Nicméně páteční ráno už vypadalo jinak. „V karanténě nyní máme dvě třídy a z druhých dvou jen několik dětí. Kolegyně zvládají výuku dobře a uzavření školy k dnešnímu datu nehrozí,“ upravil statistiku ředitel.

Podobně na tom byla i základní škola Jungmannova v Králově Dvoře na odloučeném pracovišti Počaply. Tam hygiena registrovala dvě třídy v karanténě. Ředitel školy Evžen Krob taktéž statistiku pozměnil, když v ten samý den informoval o konci karantény. „V základní škole Počaply jsme v karanténě měli dvě třídy s 31 žáky. Ta ale k dnešnímu dni končí,“ uvedl ředitel v odpoledních hodinách.

Ilustrační foto.
Nejméně jednu třídu v karanténě má 126 středočeských škol

Základní škola Beroun – Závodí měla mít k čtvrtku 14. října podle informací hygieny tři třídy a 59 žáků v karanténě. Vedení školy se zatím k situaci nevyjádřilo. Stejně tak tomu bylo i na berounském gymnáziu, kde měli v karanténě jednu třídu s 13 žáky.

Školy bez koronaviru

Jsou ale i školy, kde zatím neevidují žádný výskyt infekce koronaviru, jako tomu je například na 1. základní škole v Hořovicích. Zde zatím není jediný pozitivní žák. Univerzální radu prý nemají. „Speciální recept nemáme a netuším tak, čím to může být. Nicméně jsme rádi. Žádná drastická opatření tu zavedena nemáme a pouze se řídíme doporučeními vlády a Ministerstva školství,“ uvedl ředitel školy Radek Šumera.

Podobně tomu je na základní škole Wagnerova v Berouně, kde hygiena také k čtvrtku 14. října evidovala nulový počet infikovaných dětí nebo tříd v karanténě. „Nejspíš to bude tím, že se nám teprve před týdnem 6. října do školy vrátilo deset tříd z 2. stupně. Na distanční výuce bylo doma tak kolem 230 žáků. Část byla v karanténě a část jen doma, protože byli po covidu nebo očkování. K uzavření celé třídy nemusí dojít, pokud bude polovina žáků v ochranné lhůtě po covidu nebo očkována. Z druhého stupně se k této hranici zatím blíží jedna třída,“ řekla ředitelka školy Eva Drbalová.

Z rekonstrukce podkrovní části Základní školy v Nižboru.
V podkroví tři sta let staré školy v Nižboru vzniká nová třída

O karanténním opatření rozhoduje Krajská hygienická stanice. „Ve chvíli, kdy zjistíme pozitivní PCR test, okamžitě kontaktujeme ředitelku nebo ředitele dotyčné školy a zahájíme epidemiologické šetření. Po vyhodnocení rizikovosti kontaktů dáváme dotyčné osoby, které se s nakaženým setkaly, do karantény,“ informovala tisková mluvčí hygienické stanice Dana Šalamunová.

Podle serveru Atlas školství je v okrese Beroun celkem 50 základních a osm středních škol.